Otoczenie byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie finansowało koalicji Europa Plus - Twój Ruch - mówi Jan Hartman z Twojego Ruchu. Odpiera w ten sposób zarzuty, wysuwane po ujawnieniu informacji, że Aleksander Kwaśniewski współpracował z ukraińskim koncernem gazowym Burisma. Spółka jest zarejestrowana na Cyprze i należy do innej spółki, której właścicielem jest Mykoła Złoczewski. Był on ministrem do spraw energii w administracji Wiktora Janukowycza.

Jan Hartman mówił w radiowej Trójce, że nie wie nic o powiązaniach Aleksandra Kwaśniewskiego z ludźmi Janukowycza. Według niego, za byłym prezydentem RP przemawia jego zaangażowanie na rzecz demokratyzacji Ukrainy.

Jan Hartman dodał, że Janusz Palikot lub Andrzej Rozenek na pewno odniosą się do zarzutów pod adresem Aleksandra Kwaśniewskiego.

Reklama

Były prezydent nie chciał ujawnić, ile zarabia dzięki współpracy z ukraińskim koncernem, tłumacząc to tajemnicą handlową. Dodał, że jedyne konta, jakie posiada ma w państwowym banku w Polsce, płaci tu podatki a na temat zarobków może rozmawiać jedynie z urzędem skarbowym.

Kwaśniewski wczoraj na konfrencji prasowej zaznaczył, że działalność spółki jest ważna ze względu na ukraińskie interesy, bo jest to największy wydobywca gazu na potrzeby tego kraju. Wsparcie dla tej firmy jest wsparciem dla uniezależnienia Ukrainy od gazu rosyjskiego.