Ponad 60 procent Polaków obawia się działań Rosji. Wskazują na to wyniki sondaży, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej oraz instytuty badawcze z Czech, Węgier i Słowacji.
Reklama

62 procent Polaków badanych przez CBOS wyraziło opinię, że Rosja będzie dążyć do odzyskania wpływów w naszej części Europy. Na Węgrzech podobnego zdania było 41 procent respondentów, a na Słowacji 27 procent.

61 procent ankietowanych Polaków uznało, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu ich kraju. Na Słowacji taką opinię wyraziło 57 procent uczestników sondażu, w Czechach 50 procent, a na Węgrzech 48 procent.

53 procent ankietowanych przez CBOS Polaków poparło zaangażowanie ich władz w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. 78 procent respondentów uznało, że w sprawę powinna się zaangażować Unia Europejska, 75 procent - Organizacja Narodów Zjednoczonych, a 57 procent - że Stany Zjednoczone.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 3-9 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1028 osób.