Młodzi Ukraińcy znów będą brani do wojska. Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow wznowił pobór, skasowany jesienią przez ówczesnego szefa państwa Wiktora Janukowycza.

Do armii pójdą wszyscy w wieku od 18 do 25 lat, którzy nie mają prawa do zwolnienia ze służby wojskowej lub jej odroczenia. Wcześniej Rada Najwyższa zaleciła pełniącemu obowiązki prezydenta wznowienie poboru na podstawie swojej decyzji o "Dodatkowych środkach dla wzmocnienia obronności Ukrainy w związku z agresją Federacji Rosyjskiej".

Ołeksandr Turczynow tłumaczy, że argumentem za wznowieniem poboru jest zaostrzenie sytuacji na wschodzie i południu Ukrainy, gdzie działają nielegalne ugrupowania zbrojne.

W ostatnim czasie separatyści działają coraz aktywniej. W tym tygodniu zajęli kilka budynków użyteczności publicznej w Ługańsku, a dzisiaj w Doniecku wtargnęli do miejscowej siedziby prokuratury. Milicja i Gwardia Narodowa stawiały opór, ale w pewnym momencie funkcjonariusze i żołnierze wycofali się pod naciskiem agresywnych prorosyjskich bojówkarzy. Także w Gorłowce pod Donieckiem zajęto siedzibę prokuratury. Wtargnęli tam uzbrojeni, zamaskowani ludzie, którzy wynieśli komputery, a na podwórku zrobili ognisko z dokumentów.