Młodzież, rodzina, powołania kapłańskie oraz ludzie ubodzy - to sprawy od których zależy przyszłość Kościoła w Polsce. Tak o swoich priorytetach na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski mówił na konferencji prasowej tuż po wyborze arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Jestem pełen drżenia w obliczu odpowiedzialności, która przenosi się z poziomu diecezjalnego na poziom ogólnopolski. Sytuacja Kościoła jest bardzo delikatna, ale nie tracę odwagi" - podkreślał duchowny.

"Kościół przeszedł już tyle sytuacji trudnych, że inne trudne go nie zatrwożą. Liczę, że uda się stworzyć dobry model współpracy i jedności z samymi biskupami, duchowieństwem, życiem konsekrowanym, a przede wszystkim z ludźmi świeckimi" - mówił arcybiskup Gądecki.

Jako główne wyzwanie stojące przed Kościołem w Polsce wymienił zmaganie z sekularyzacją i z ruchami, "które są wyraźnie antykościelne". Dodał, że nauczanie kościelne musi się ciągle rozwijać, ale nie może odstąpić od tego, co jest istotne.

W niedawnym wywiadzie dla KAI arcybiskup Gądecki wyraził obawę, że "wcielanie w życie stylu papieża Franciszka może okazać się dla naszego Kościoła niełatwym problemem" oraz że konieczna jest zmiana mentalności: zarówno sporej części duchowieństwa, osób życia konsekrowanego jak i świeckich. "Ewangelia domaga się, aby ubodzy byli w samym sercu Kościoła i to nie tylko jako obiekt domagający się pomocy, ale jako pełnoprawni członkowie wspólnoty" - mówił metropolita poznański.

Arcybiskup Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Studiował i prowadził studia biblistyczne w Rzymie oraz Jerozolimie. Jest doktorem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku.