Organizacje świadczące pomoc osobom bezdomnym apelują o przynoszenie ciepłych męskich ubrań i butów. Wśród bezdomnych przeważają mężczyźni i to oni najczęściej korzystają z doraźnego wsparcia w ośrodkach takich jak Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, na warszawskim Ursusie.

Małgorzata Zygnerska, pracownik socjalny Misji zaznacza, że takie wsparcie jest bardzo potrzebne, bo do misji często trafiają osoby korzystające z pomocy doraźnej, jak możliwość zjedzenia posiłku, ogrzania się, wzięcia kąpieli. W tej sytuacji czyste ciepłe ubrania są konieczne na zmianę. Małgorzata Zygnerska mówi, że towarem deficytowym są też ciepłe obuwie, w różnych rozmiarach oraz kurtki zimowe.

Bezpośrednio do osób bezdomnych w pustostanach i altankach dociera streetworkerka Misji Agnieszka Cieplak. Pomaga załatwić różne formalności urzędowe, jak wyrobienie dowodu osobistego, mówi też o różnych możliwościach uzyskania wsparcia, bo najczęściej ludzie mieszkają w pomieszczeniach ogrzewanych prowizorycznymi piecykami, bez elektryczności i wody.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej znajduje się w Ursusie przy ul. Traktorzystów 26. Tam przez całą dobę można dostarczyć odzież i obuwie dla bezdomnych.

Informacje o możliwości wsparcia innych organizacji pomagających bezdomnym można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w zakładce "Pomoc Społeczna - bezdomność". Wybierając województwo, znajdziemy wykaz ośrodków pomocowych z telefonami i adresami.