Ile kosztuje 28 tys. amerykańskich żołnierzy? 866 milionów dolarów. Tyle Korea Południowa zapłaci Stanom Zjednoczonym za utrzymanie na Półwyspie Koreańskim amerykańskiego kontyngentu, na wypadek konfliktu z Północą.

Amerykańscy żołnierze stacjonują w Korei Południowej od zakończenia wojny koreańskiej ponad sześć dekad temu. Obecnie jest ich 28 tys. Od 1991 roku za część ich utrzymania płaci także Korea Południowa. Po wielomiesięcznych negocjacjach ogłoszono właśnie, że za ten rok Seul zapłaci Stanom Zjednoczonym 866 milionów dolarów.

W ciągu najbliższych 4 lat suma ta będzie rokrocznie rosła o 4 procent. Korea Południowa regularnie prowadzi też wspólne manewry wojskowe z siłami USA, co wykorzystywane jest jako argument do kolejnych gróźb Pjongjangu. W opinii ekspertów w najbliższym czasie Korea Północna może dopuścić się zbrojnych prowokacji wobec Południa. Najpoważniejsza tego typu sytuacja miała miejsce w 2010 roku, kiedy komunistyczna Północ ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeongpyeong.