Prawo i Sprawiedliwość domaga się wprowadzenia sankcji unijnych wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły wobec protestujących na kijowskim majdanie. Chodzi między innymi o wprowadzenie zakazów wjazdów na teren Unii.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński i europoseł Ryszard Czarnecki wystąpili w tej sprawie na konferencji w Sejmie wspólnie z deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy Ihorem Wasiunykiem.

Ryszard Czarnecki zapowiedział, że PiS zwróci się do polskiego rządu o podjęcie działań. Minister Radosław Sikorski powinien jego zdaniem postawić tą sprawę na radzie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej a premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Unii, gdzie spotykają się szefowie rządów. Ryszard Czarnecki przypomniał, że praktyka sankcji personalnych była stosowana wobec "czołowych siłowników" na Białorusi.

Zdaniem Czarneckiego Unia Europejska powinna też podjąć działania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, tak aby sieci przesyłowe na terenie Ukrainy nie stały się własnością rosyjską ale by firmy unijne mogły współpracować ze stroną ukraińską. Podkreślił, że jest to kluczowa sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.

Reklama

Czarnecki powiedział też, że PiS będzie starał się przekonać rząd, by kwestia Ukrainy "nie była sprawą w rozmowach z Rosją, ponieważ Rosja nie jest państwem, które w jakikolwiek sposób jest promotorem czy protektorem Ukrainy".

Według Ihora Wasiunyka obecne władze Ukrainy nie rozumieją języka oświadczeń dyplomatycznych i potrzebne są działania bardziej zdecydowane. Deputowany podkreślił znaczenie wsparcia Polski dla zastosowania sankcji wobec prezydenta Janukowycza i jego otoczenia.

Wasiunyk powiedział, że ludzie z otoczenia prezydenta bardziej niż majdanu boją się protestów w Unii Europejskiej koło domów które tam mają i koło biur, w których mają siedziby ich firmy. Dodał, że wszyscy oni mają konta w bankach i różne biznesy w państwach Unii Europejskiej dlatego sankcje personalne byłby silnym ciosem dla reżimu Janukowycza.

Adam Lipiński poinformował, że PiS zawarł kilka tygodni temu porozumienie o współpracy z partiami UDAR czyli Ukraińskim Demokratycznym Aliansem na Rzecz Reform Witalija Kliczki oraz z partią Batkiwszczyna.