Bronisław Komorowski nie reaguje na wnioski o pośmiertne odznaczenie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Gazeta dodaje, że ostatnią taką prośbę wystosował przewodniczący Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego w USA Krzysztof Nowacki. W sierpniu otrzymał odmowną decyzję.

Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Naumann przyznaje, że "sprawa ta była przedmiotem rozpatrzenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego", jednak nie zdecydowała ona o wystąpieniu do prezydenta z formalnym wnioskiem w tej sprawie.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych Jerzy Bukowski wskazuje jednak, że prezydent decyzję może podjąć samodzielnie i nie musi słuchać kapituły. "Nam kapituła odpowiedziała, że nie chce robić precedensu przyznając Order Orła Białego osobie zmarłej, co jest oczywiście słabym argumentem, ponieważ przyznano już wiele Orderów osobom nieżyjącym. To jest raczej chęć odsunięcia od siebie tej sprawy" - mówi Bukowski.