Jerzy Buzek w Radiu ZET powiedział, że Unia Europejska powinna znieść wizy dla obywateli Ukrainy. – Jestem za tym, żeby to zrobić jak najszybciej – powiedział, choć przyznał, że „wiąże się to z pewnymi zagrożeniami i musi być poprzedzone działaniami rządu”, które pozwolą krajom Unii kontrolować, kto wjeżdża do Polski.
Reklama

Zdaniem Buzka proces liberalizacji wymagań wobec obcokrajowców wjeżdżających do UE powinien zacząć się od Mołdawii. - Ten kraj zrobił bardzo wiele i jest już przygotowany do tego, żebyśmy mogli otworzyć go na wizy – stwierdził Buzek.

Dodał, że zarówno Polska, jak Ukraina, mogą odnosić korzyści z otwarcia granic. - Nie podpisaliśmy tego porozumienia o stowarzyszeniu, ale konkretne możliwości są nadal na stole – stwierdził były premier i wymienił przykład studentów z Ukrainy, którzy przyjeżdżają na polskie i europejskie uczelnie, co finansowane jest również przez UE.

- Przez dziesięciolecia nas, Polaków, zapraszano do Stanów Zjednoczonych, do Francji, do Wielkiej Brytanii, do Niemiec na studia, my widzieliśmy jak działa system demokratyczny – przypomniał Buzek.