Solidarna Polska chce, by premier na niejawnym posiedzeniu Sejmu powiedział jak polski rząd jest chroniony przed podsłuchami. W tej sprawie wysłałem do premiera list - powiedział w Sejmie Zbigniew Ziobro. Jak dodał, w liście pyta premiera Tuska, czy w związku z wybuchem tej afery zlecił audyt bezpieczeństwa państwa i komunikacji.

"Czy zlecił analizę pod kątem ustalenia jakie informacje mogły przedostać się do wiedzy amerykańskiego wywiadu. Czy podjął i czy zamierza podjąć konkretne działania, by zbudować Krajowy System Bezpieczeństwa , bo takiego systemu nie ma" - wyliczał Ziobro.

Dziś na antenie jedynki minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyznał, że skandal z amerykańskimi podsłuchami rozmów telefonicznych europejskich przywódców podważa zaufanie. Wczorajszy brytyjski Guardiana napisał, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa monitorowała telefony 35 światowych przywódców. Gazeta powołała się na informacje uzyskane od Edwarda Snowdena, ściganego przez USA za kradzież tajnych informacji byłego pracownika technicznego amerykańskich służb.

Z kolei „Der Spiegel” poinformował, że amerykański wywiad podsłuchiwał telefon komórkowy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. W związku z aferą szpiegowską Niemcy i Francja zapowiedziały rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat zasad współpracy wywiadów.