Rotmistrz Witold Pilecki został pośmiertnie awansowany na pułkownika. Minister obrony Tomasz Siemoniak przekazał akt mianowania na stopień pułkownika córce Witolda Pileckiego, Zofii Pileckiej-Optułowicz, i jego synowi, Andrzejowi Pileckiemu.

- Chcielibyśmy, aby postać pułkownika Witolda Pileckiego była postacią, która wpływa na formowanie charakterów żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział minister podczas uroczystości. Dodał, że "ta wspaniała postać jest warta kolejnych działań i jest potrzebna armii” Zofia Pilecka-Optułowicz powiedziała, że jej ojciec był "żołnierzem, który nie liczył swoich sił, zdrowia ani życia. To ogromny symbol wartości, które żołnierze powinni poznać”. Decyzję o pośmiertnym awansowaniu rotmistrza Pileckiego minister Siemoniak podpisał 6 września.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Jako nastolatek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Walczył w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu zaczął działać w Tajnej Armii Polskiej, a później w ZWZ-AK. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się aresztować Niemcom, aby dostać się do obozu Auschwitz.

Jako jego więzień opracował pierwsze raporty o ludobójstwie, które trafiły na Zachód. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Następnie walczył w Powstaniu Warszawskim, trafił do niemieckiej niewoli, a po wyzwoleniu wstąpił do Drugiego Korpusu Polskiego. W październiku 1945 roku na rozkaz generała Władysława Andersa wrócił do kraju, by prowadzić działalność na rzecz Drugiego Korpusu. W maju 1947 roku został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie. W 1990 roku Wojskowy Sąd Najwyższy uniewinnił Pileckiego od stawianych mu zarzutów. W 2006 roku rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Oderem Orła Białego.