Samantha Lewthwaite, znana jako "Biała wdowa", najprawdopodobniej uciekła z centrum handlowego w Nairobi, udając klientkę - donosi "Belfast Telegraph", który powołuje się na kenijskie służby bezpieczeństwa.

"Belfast Telegraph" pisze, że kobieta o rysopisie odpowiadającym Lewthwaite była widziana przez świadków, jak wraz z tłumem spanikowanych klientów opuszcza Westgate - jej twarz i ubranie miało być mocno pomazane krwią.

Kenijskie służby bezpieczeństwa ustaliły też, że "Biała wdowa" kilka miesięcy temu wynajęła w centrum handlowym pomieszczenie i pozaklejała w nim szyby gazetami pod pozorem remontu i przygotowywania pomieszczenia do sprzedaży. Sklepik terroryści wykorzystali potem do ataku. Pracownicy centrum powiedzieli policji w Nairobi, że pomogli kobiecie, której rysopis odpowiada poszukiwanej Lewthwaite, wnosić kartony do sklepiku.

29-letnia Samantha Lewthwaite to wdowa po pochodzącym z Jamajki Germaine Lindsay'u - jednym z zamachowców, którzy w 2005 roku dokonali samobójczych ataków na 3 pociągi metra i autobus w Londynie. 19-letni Lindsay, odpowiadał za śmierć 26 pasażerów pociągu na linii Piccadilly koło stacji King's Cross. Oboje urodzili się w rodzinach chrześcijańskich i przyjęli islam jako nastolatkowie. Mieli dwoje dzieci, z których młodsze urodziło się już po śmierci ojca. Samantha wyszła potem ponownie za mąż za muzułmanina i urodziła trzecie dziecko. Kilka lat temu zniknęła wraz z dziećmi z Wielkiej Brytanii i pojawiła się w Kenii.

Reklama

Przydomek "Biała wdowa" to aluzja do terminu "czarna wdowa", jakim określa się na Bliskim Wschodzie uczestniczki samobójczych zamachów bombowych.