Izrael ostrzegał Kenię przed atakiem islamistów w Nairobi. Według kenijskiego dziennika "Daily Nation" władze wiedziały, że muzułmańscy terroryści zaatakują centrum handlowe - będące własnością Izraelczyków - przed żydowskimi świętami we wrześniu.

"Daily Nation" twierdzi, że informacja o planowanym skoordynowanym ataku w Nairobi i Mombasie dotarła zarówno do kenijskich ministrów: skarbu, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i obrony, jak i do dowództwa armii. Gazeta powołuje się na przecieki z raportu wywiadu.

Centrum handlowe Westgate, popularne wśród obcokrajowców i bogatych Kenijczyków, było jednym z najbardziej prawdopodobnych celów ataku. Ryzyko zwiększał fakt, że jego właścicielami są Izraelczycy.

Koszmar klientów centrum handlowego w Nairobi rozpoczął się tydzień temu. Grupa terrorystów opanowała sklep, następnie pozwoliła opuścić budynek muzułmanom. Do pozostałych zakładników terroryści otworzyli ogień.

Reklama

W niedzielę rozpoczęła się akcja antyterrorystów, którzy po ciężkich walkach opanowali budynek. Zginęły 72 osoby, a blisko 200 zostało rannych.