To jedna z największych, o ile nie największa baza marynarki wojennej na świecie, a jednocześnie siedziba Dowództwa Transformacji NATO. Dziś do Norfolk w stanie Wirginia udadzą się prezydent Bronisław Komorowski i szef dyplomacji Radosław Sikorski. Odwiedzą jeden ze stacjonujących tam lotniskowców.

Bronisław Komorowski powiedział, że wizyta w bazie to doskonała okazja do rozmowy o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. "To spotkanie i możliwość wymiany poglądów w ważnym miejscu dla NATO, tam gdzie planuje się zmiany, gdzie planuje się kształt i nowoczesność funkcjonowania NATO" - mówił w Nowym Jorku dziennikarzom prezydent. Podkreślił, że wypracowane tam poglądy będą podstawą do debaty o tym, jak powinien wyglądać sojusz po Afganistanie.

Radosław Sikorski do tej pory bazę w Norfolk oglądał jedynie z zewnątrz. "Mi jako byłemu ministrowi obrony od tego serce rośnie, szczególnie, że to baza sojusznika", powiedział szef dyplomacji. Dodał, że dlatego tak ważne są niedawne decyzje u nas w kraju w sprawie inwestycji w naszą marynarkę wojenną, tak aby mogła z potężną marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych skutecznie współpracować.

Pod koniec lat 90-tych w Norfolk był ekspert do spraw obronności, wydawca miesięcznika "Raport" Wojciech Łuczak. Jak mówił, lotniskowce wracające do bazy wchodzą do portu bez samolotów. Gdy zbliżają się do wybrzeży, samoloty wypuszczane są kolejno w powietrze. Jako ostatnie katapultowane są buty oficera startowego.

Norfolk to macierzysty port dla kilkudziesięciu różnego rodzaju jednostek: krążowników, niszczycieli, okrętów desantowych i podwodnych, a także lotniskowców. Wieczorem podczas uroczystej gali w Nowym Jorku Bronisław Komorowski odbierze nagrodę amerykańskiego instytutu - Rada Atlantycka. Rada co roku przyznaje nagrody Obywatel Świata (Global Citizen Award). Jak mówi szef Rady Frederick Kempe, wyróżnienia odzwierciedlają globalną misję jego organizacji. Przyznawane są zarówno politykom jak i działaczom na rzecz praw człowieka oraz artystom.

Prezydent Bronisław Komorowski został nagrodzony za przywództwo nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Członkowie Rady pochwalili jego osiągnięcia w walce z komunizmem oraz wsparcie wzrostu gospodarczego naszego kraju. Poza prezydentem Komorowskim nagrody Obywatel Świata otrzymają Królowa Jordanii Rania Al Abdullah oraz japoński dyrygent Seiji Ozawa. Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu wyróżnienie wręczy profesor Zbigniew Brzeziński