Generał Waldemar Skrzypczak, wiceszef MON liczy na wyjaśnienie podejrzeń wokół swojej osoby. W oświadczeniu przesłanym mediom napisał, że "z zadowoleniem" przyjął decyzję prokuratury o wszczęciu postępowania" w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej" przez niego.

Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez wiceministra obrony narodowej generała Waldemara Skrzypczaka. Jak mówił wczoraj Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura, śledztwo oparte jest na materiałach Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Postępowanie jest niejawne, dlatego śledczy nie mogą mówić o szczegółach sprawy.

W przesłanym oświadczeniu, Skrzypczak zapewnił, że jest do pełnej dyspozycji śledczych i liczy na sprawny przebieg postępowania. Jednocześnie zapewnia, że jego postępowanie było nieskazitelne "Oświadczam, że nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych. Moje działania w każdej roli zawsze miały na celu dobro Sił Zbrojnych".

Generał Skrzypczak dodał, że 20 września złożył odwołanie do premiera od decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odmowie wydania mu poświadczenia bezpieczeństwa.
Decyzja ta zapadła w związku z podejrzeniami, jakie SKW nabrało wobec wiceministra. W ubiegłym tygodniu szef SKW skończył postępowanie dotyczące wydania certyfikatu bezpieczeństwa generałowi Skrzypczakowi. Uznał, że wiceminister nie może mieć dostępu do jakichkolwiek tajemnic i poinformował o tym premiera, ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych.

Według mediów, w sprawie generała Skrzypczaka Służba Kontrwywiadu Wojskowego wysłała dwa zawiadomienia do prokuratury wojskowej jeszcze w kwietniu tego roku. Od tamtej pory nie było jednak decyzji czy zbadaniem wiarygodności materiałów zebranych przez funkcjonariuszy, ma się zająć wojskowa czy cywilna prokuratura. Ostatecznie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Na razie nie wiadomo czy sprawa generała Skrzypczaka ma bezpośredni związek z odwołaniem szefa SKW generał Janusz Noska. 20 września Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier Donald Tusk wszczął procedurę odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W piętek opinie w tej sprawie ma wydać sejmowa komisja do spraw służb specjalnych.