Aktualna średnia emerytura funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL wynosi 4143 zł brutto. Tak wynika z projektu polityków Solidarnej Polski, którzy teraz chcą obniżenia tych emerytur do 1490 zł brutto - podaje "Rzeczpospolita".

Projekt autorstwa Patryka Jakiego zostanie dziś złożony w sejmie. Zgodnie z nim, funkcjonariusze niższego szczebla służb bezpieczeństwa średnio 1490 złotych (0,25 proc. podstawy za każdy rok pracy), zamiast 4143 zł (0,7 proc. podstawy).

"To stanowczo za wysokie świadczenia. Zwłaszcza że wielu opozycjonistów, którzy za swoją działalność byli wyrzucani z pracy, dziś klepie biedę, a dranie, którzy ich prześladowali, żyją jak pączki w maśle" - powiedział "Rzeczpospolitej" autor projektu.

To nie pierwsze podejście do kontrowersyjnej sprawy. W 2009 w ramach tzw. ustawy dezubekizacyjnej emerytury obniżono 41 tys. funkcjonariuszom i 9 członkom WRON. Zdaniem cytowanego przez gazetę posła PiS, Jarosława Zielińskiego, szanse na wprowadzenie w życie pomysłów Jakiego są niewielkie. "Solidarna Polska odgrzewa nasze pomysły sprzed lat. My też byliśmy za większą obniżką, ale większość sejmowa się na to nie zgodziła" - mówi.