Prawie 800 tys. Polaków po 40. roku życia deklaruje, że w czasach komuny działało w opozycji - wynika z sondażu CBOS, który publikuje "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" opublikowała badania CBOS dotyczące działalności opozycyjnej po wprowadzeniu stanu wojennego. Zorganizowane przeciwstawianie się komunistycznej opresji deklaruje niemal 800 tys. Polaków, którzy przekroczyli 40 lat. Chodzi m. in. o druk i dystrybucję antyrządowych druków oraz represje za udział w manifestacjach.

"Identyfikowanie się Polaków z działalnością opozycyjną na taką skalę to najlepsza informacja płynąca z tego badania. Nawet jeśli w toku weryfikacji część tych osób nie będzie uznana za opozycjonistów, to i tak istotne jest to, że sami siebie tak postrzegają" – powiedział „Rzeczpospolitej" Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Badania przeprowadzono wiosną na zlecenie Senatu pracującego nad ustawą o wsparciu dla działaczy antykomunistycznych. W zalegalizowanych organizacjach ("Solidarność", NZS) po sierpniu 1980 roku działało ok. 10 mln osób.