Sąd odroczył rozpoczęcie procesu autolustracyjnego Leszka Moczulskiego do października. Proces złożyciela i wieloletniego przywódcy Konfederacji Polski Niepodległej miał rozpocząć się dzisiaj.

Powód odroczenia, to akta IPN-u, które niedawno wpłynęły do sądu. Ani prokurator z IPN, ani obrona nie zdążyli zapoznać się z dokumentacją. Sąd zdecydował, że akta będą wysyłane do wglądu oskarżycielowi, Leszek Moczulski i jego obrońca przeczytają dokumenty w siedzibie sądu.

Leszek Moczulski dziwi się dlaczego akta wysłane przez IPN nie są znane oskarżycielowi, który też reprezentuje Instytut. Jak podkreśla, oskarżenie celowo opóźnia rozpoczęcie procesu. Dzieje się tak, jego zdaniem dlatego, że oskarżenie boi się przegrania sprawy, w którą włożyło tyle wysiłku. Moczulski podkreśla, że nie był agentem komunistycznych służb, a będące w aktach zobowiązanie do współpracy jest fałszywką.

W rozpoczętym w 1999 r. procesie 83-letniego dziś Moczulskiego uznano za kłamcę lustracyjnego. Jednak w 2011 r. Trybunał w Strasburgu uznał jego skargę na Polskę. Potem Sąd Najwyższy uchylił wcześniejsze wyroki na twórcę KPN i wznowił całą sprawę.