Kolegium Kardynalskie ma prawo wcześniej zwołać konklawe, niż to przewidziano w przepisach, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów. Stanowi o tym specjalny dokument, wydany przez papieża, który wprowadza zmiany do dotychczasowych reguł, wyznaczonych w 1996 roku przez Jana Pawła II

Marcowe konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, będzie mogło rozpocząć się wcześniej niż określały to obowiązujące do tej pory przepisy, które mówiły o minimum 15 i maksimum 20 dni od wakatu Stolicy Apostolskiej.

"Benedykt XVI postanowił, że Kolegium Kardynalskie ma prawo przyspieszyć rozpoczęcie konklawe, jeśli stwierdzona zostanie obecność wszystkich kardynałów elektorów"- wyjaśnił prezentujący dziennikarzom ten dokument wicekamerling Kościoła rzymskiego, biskup Pier Luigi Celata. Dodał, że mają oni równocześnie możliwość przedłużenia dyskusji poprzedzającej przystąpienie do wyboru nowego papieża. Benedykt XVI w tym zakresie pozostawił kardynałom całkowitą swobodę.

Od siebie rzecznik prasowy Watykanu ksiądz Federico Lombardi dodał, iż nie przypuszcza, by decyzja w sprawie początku konklawe zapadła wcześniej niż w pierwszych dniach marca, czwartego albo piątego.