Premier Izraela podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za jego wkład w zacieśnienie więzów między chrześcijanami a Żydami.

Premier Benjamin Netanjahu wystosował do papieża list, w którym w imieniu narodu Izraela podziękował za wszystko, co Benedykt XVI zrobił dla zacieśnienia więzów między chrześcijanami a Żydami i między Stolicą Apostolską a państwem żydowskim. "Dziękuję też za odważną obronę wartości wyznawanych przez judaizm i chrześcijaństwo w trakcie pontyfikatu. Nie ma wątpliwości, że te wartości, kluczowe dla budowy nowoczesnego świata, są nie mniej ważne dla zapewnienia w przyszłości bezpieczeństwa, dobrobytu i pokoju" - napisał premier Izraela. Benjamin Netanjahu. Złożył też papieżowi życzenia długiego życia, zdrowia i szczęścia.

Po ogłoszeniu przez papieża decyzji o rezygnacji premier Netanjahu oraz izraelscy przywódcy polityczni i religijni chwalili Benedykta XVI podkreślając, ze jego ciepły stosunek do Żydów przyczynił się do zwalczania antysemityzmu w świecie. Benedykt XVI odwiedził Izrael w roku 2009.