Szczyt przywódców poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, zaplanowany na początek listopada, został odłożony - poinformowali w piątek przedstawiciele WNP; Reuters powołując się na źródła rządowe podał, że prezydent Władimir Putin ma kłopoty ze zdrowiem.

Szczyt przywódców państw WNP miał się odbyć 2 listopada w Turkmenistanie. "Ustalane są nowe daty, uzgadniamy je ze wszystkimi prezydentami" - powiedziała rzeczniczka komitetu wykonawczego WNP Wiera Jakubowskaja. Nie wyjaśniła przyczyn odłożenia spotkania.

Źródło w rządzie cytowane przez agencję Reutera podało, że Putin cierpi na bóle pleców i być może będzie mu potrzebna operacja. Według tego źródła plan podróży prezydenta został anulowany, m.in. przełożono aż na koniec grudnia jego wyjazd do Indii.

Informacjom tym zaprzeczył zdecydowanie prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow. Doniesienia Reutera "nie odpowiadają rzeczywistości" - zapewnił rzecznik, cytowany przez niezależny portal Grani.ru.

Agencja Reutera przypomina, że 60-letni Putin, rządzący Rosją od niemal 13 lat jako prezydent, premier i znów prezydent, znany jest z demonstrowania przed mediami swojej tężyzny fizycznej. Gdy we wrześniu na szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku we Władywostoku widać było, że Putin lekko kulał, jego służby prasowe zapewniły, iż naciągnął mięsień w trakcie treningu.

Reuters zauważa, że spekulacje na temat samopoczucia Putina wzmogły się, gdy zrezygnował on z wyjazdu do Pakistanu na szczyt poświęcony Afganistanowi oraz z wizyty w Turcji.

Niemniej - przyznaje agencja - żadna z tych podróży nie została oficjalnie ogłoszona przez Kreml.