Japońskie media poinformowały w piątek, że planowana na grudzień wizyta premiera Yoshihiko Nody w Rosji została odłożona z powodu problemów zdrowotnych rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. W szybkiej reakcji Kreml zdementował te doniesienia.

Według agencji Kyodo i Jiji premier Noda poruszył temat wizyty podczas spotkania z władzami lokalnym wyspy Hokkaido.

Według burmistrza miasta Nemuro Shunsuke Hasegawa, cytowanego przez Kyodo, Noda podczas spotkania w Tokio powiedział, że "stan zdrowia Putina jest zły".

"Nie jest to coś, o czym łatwo mówić publicznie" - miał stwierdzić premier zdaniem jednego z urzędników, cytowanego przez Jiji.

Noda nie wspomniał o dalszych planach odwiedzenia Rosji.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zdementował doniesienia japońskich mediów. "Nie wyznaczono dokładnej daty spotkania" - powiedział Pieskow agencji ITAR-TASS.

Spekulacje na temat zdrowia rosyjskiego prezydenta pojawiły się w mediach we wrześniu, po tym jak Putin lekko utykał na szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we Władywostoku. Wówczas jego służba prasowa przekonywała, że naciągnął mięsień w trakcie zajęć sportowych. Kreml zaprzeczał, by prezydent miał poważne problemy zdrowotne i wymagał operacji.

Według prezydenta Białorusi Alaksandr Łukaszenki problemy Putina z kręgosłupem wzięły się z ostatnich ćwiczeń judo. "Wiem, że ma ten problem. On kocha judo. Podniósł chłopaka, wykonał rzut i skręcił kręgosłup" - powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla Reutera. "Był na macie, gdy doznał urazu kręgosłupa" - dodał.

Putin ma w judo czarny pas. W maju zaczął kolejną kadencję prezydencką, w październiku skończył 60 lat.

Faktem pozostaje, że prezydent Rosji poważnie ograniczył swoją aktywność. Media informowały, że Putin odwołał wszystkie zaplanowane na listopad wizyty zagraniczne z powodu problemów ze zdrowiem.

Źródła kremlowskie, na które powołuje się Reuters, utrzymują, że w grudniu prezydent wznowi podróże zagraniczne. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu Putin uda się do Turcji i Turkmenistanu.

Z premierem Japonii prezydent Rosji miał rozmawiać o współpracy energetycznej oraz sporze terytorialnym wokół Wysp Kurylskich. W Japonii są one znane jako Terytoria Północne.