W Pałacu Buckingham, oficjalnej londyńskiej siedzibie królowej Elżbiety II odbędzie się pierwszy w historii pokaz mody inspirowany królewskim krawiectwem - pisze w niedzielę "Sunday Telegraph".

Pokaz współczesnych projektów, zainspirowanych tradycją dworskiej mody, połączony będzie z wystawą malarstwa i historycznych strojów, którą zwiedzą członkowie rodziny królewskiej. Część ekspozycji składającej się z 60 obrazów i 20 miniatur pochodzi z kolekcji prywatnych.

O wystawie organizowanej w królewskich galeriach i zatytułowanej "W pięknym stylu. Sztuka mody Tudorów i Stuartów" poinformowano z ponad półrocznym wyprzedzeniem. Wystawa zostanie otwarta 6 maja 2013 roku i potrwa do 10 października.

Reklama

Monarchowie dynastii Tudorów i Stuartów są uważani za prekursorów współczesnych dyktatorów mody. Ich ubiór był nie tylko wyrazem stylu, ale również rodzajem politycznej deklaracji. Stąd pobieżne nawet zerknięcie na obraz uzmysławiało społeczny status sportretowanej osoby. Niektóre typy zdobnictwa srebrną i złotą nicią były prawnie zastrzeżone dla tych, w których żyłach płynęła królewska krew.

Na wystawie znajdą się portrety z królewskiej kolekcji, m.in.: Elżbiety I (1533-1603) namalowany w 1546 roku przez Williama Scrotsa, Henryka VIII (1491-1547) i Karola I (1600-49).

Reklama

Na oficjalnym portrecie Scrotsa 14-letnia Elżbieta nosi czerwoną suknię ze złotogłowiu, tkaniny w XVI wieku zastrzeżonej dla osób królewskiej krwi. Sportretowanie się w takiej sukni przez Elżbietę było mocnym politycznym oświadczeniem - przyszła władczyni zaznaczała w ten sposób swoje pochodzenie.

Pokazany zostanie też portret Anny Duńskiej (1574-1619) małżonki króla Jakuba I (1566-1625) namalowany przez Holendra Marcusa Gheeraertsa Młodszego. Żona Jakuba I (pierwszego wspólnego monarchy Anglii, Irlandii i Szkocji, który dla Szkotów jest Jakubem VI) nosi suknię we francuskim stylu na fortugale (rodzaj stelażu) poszerzającym biodra, zdobioną włoskimi koronkami.

Na wystawie uwzględniona zostanie też bielizna, w tym gorsety usztywniane fiszbinami i trzciną, uwypuklające kobiecą sylwetkę.