"Jutro składamy wniosek do ABW z pytaniem, czy jest prowadzone jakiekolwiek postępowanie przy budowie tych kluczowych dróg i autostrad, gdzie uczestniczyły zagraniczne koncerny, m.in. chiński Covec, a także czy premier Donald Tusk był informowany o sytuacji ekonomicznej Covec i DSS" - powiedział Joński.

Jak podkreślił, Covec to firma zagraniczna, która "miała wpływ na strategiczne autostrady, za ogromne pieniądze wypłacane z budżetu centralnego". "Naszym zdaniem ABW jest taką instytucją, która te najważniejsze, strategiczne inwestycje powinna nadzorować i na pewno nadzoruje. Jest jednak pytanie, czy informowała ministra transportu Sławomira Nowaka i premiera Donalda Tuska, czy nie informowała, i jak to wygląda" - zaznaczył rzecznik SLD.

W połowie kwietnia Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Dolnośląskie Surowce Skalne, która budowała odcinek autostrady A2 Stryków-Konotopa. DSS w konsorcjum z czeską firmą Bogl a Krysl przejęło budowę odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa w połowie ub.r. - po tym, jak GDDKiA odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum Covec. Spółka DSS ma problemy z płatnościami wobec swoich podwykonawców. Wiele z tych firm jest na krawędzi bankructwa.

Budowę autostrady A2 od Strykowa do Konotopy podzielono na pięć odcinków. Autostrada w całości ma być gotowa w październiku br., a ma być przejezdna jeszcze przed Euro 2012. Nadal nie wiadomo, czy wykonawcom odcinków A i C, które wcześniej budowało chińskie konsorcjum Covec, uda się przed mistrzostwami osiągnąć takie zaawansowanie prac, by samochody mogły pojechać tamtędy w czerwcu.