W piątek kończy się ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ratyfikacji ACTA, zorganizowana przez studentów z Wrocławia. Pod koniec marca organizatorzy ogłoszą, ile podpisów zebrano.

Pytanie, które zwolennicy referendum chcą zadać Polakom, brzmi: "Czy jest Pani/Pan za ratyfikacją przez Polskę umowy Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)?"

Jeden z organizatorów akcji Tomasz Pietruszka powiedział PAP w piątek, że punkty składania wniosków zostaną zamknięte ok. godz. 18.

Od poniedziałku na stronie internetowej ReferendumACTA.pl będzie można śledzić liczbę spływających podpisów. Informacja ma być uaktualniana z godziny na godzinę.

Akcja zbierania podpisów przebiegła pomyślnie

"Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni ze społeczeństwa, które wykazało się niezwykłym zaangażowaniem, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że niebawem przekroczymy tę magiczną liczbę 500 tysięcy zebranych podpisów potrzebną do przeprowadzenia referendum w Polsce" - dodał.

Pietruszka powiedział, że oficjalny wynik akcji i dokładną liczbę zebranych podpisów organizatorzy chcą ogłosić podczas debaty we Wrocławiu, zaplanowanej na 31 marca. "Ten termin nie jest jeszcze ostateczny" - zastrzegł.

"Chcemy wtedy porozmawiać o wolności w internecie, ale nie tylko, także o możliwości wypowiedzenia się obywateli w przyszłości w rozmaitych sprawach" - mówił Pietruszka.

Jak poinformował, na debatę zostaną zaproszeni premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski oraz artyści, prawnicy i przedstawiciele dużych firm informatycznych. W planach jest również transmisja debaty online. Wszystko prawdopodobnie odbędzie się na wydziale prawa we Wrocławiu.

W całej UE protestowano przeciwko umowie

Umowa ACTA zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem krytyków - ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. Umowa, by weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz wszystkie kraje członkowskie.

Prace Parlamentu Europejskiego nad ACTA zostały praktycznie zamrożone w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej, by ACTA ocenił Trybunał Sprawiedliwości UE. Trybunał oceni zgodność dokumentu z prawem unijnym, rozpatrzenie zapytania może zająć od 18 do 24 miesięcy. Do tego czasu zostanie wstrzymane głosowanie nad ACTA w Parlamencie Europejskim. Ratyfikację ACTA zwiesiły Polska, Austria, Łotwa, Czechy, Bułgaria i Rumunia. Nie podpisały jej m.in. Niemcy.