Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział PAP po godzinnym spotkaniu Tuska i Napolitano w Kwirynale: "Dyskusja dotyczyła głównie przyszłości Unii Europejskiej i sytuacji gospodarczej w strefie euro, chociaż nie obyło się bez bardzo osobistych i ciepłych wspomnień pana prezydenta o Polsce i Polakach".

"Padło wiele nazwisk Polaków, których pan prezydent osobiście znał" - dodał rzecznik polskiego rządu.

Tematem dyskusji był też pakt fiskalny oraz projekty, nad którymi pracują państwa UE i strefy euro, by wyjść z kryzysu.

"Poglądy prezydenta Włoch i polskiego premiera, zarówno co do oceny sytuacji bieżącej, jak i co do propozycji wychodzenia z kryzysu są bardzo zbieżne. Podobny jest również punkt widzenia na Europę i te podstawowe wartości w UE, które powinny wciąż być w UE fundamentem" - powiedział minister Graś.

Relacjonując fragment rozmowy na temat polskiej prezydencji, Graś poinformował, że prezydent Napolitano ocenił ją bardzo wysoko i wskazał jako "przykład bardzo dobrego i bardzo sprawnego działania Polski w Europie, a także zwieńczenie drogi, symbol pozycji, którą Polska przez 20 lat bardzo mozolnie w Europie budowała".

Premier Tusk złożył w imieniu narodu polskiego kondolencje po katastrofie statku Costa Concordia.

W czwartek przed południem szef polskiego rządu będzie rozmawiał z premierem Mario Montim. Spotkanie to, jako ważny element konsultacji przed kolejnym unijnym szczytem w końcu stycznia, profesor Monti zapowiedział w niedawnym wystąpieniu we włoskiej Izbie Deputowanych. Tematem rozmów mają być też: wieloletni budżet Unii i projekt umowy międzyrządowej o pakcie fiskalnym.