Szansą dla prawicy w Polsce jest współpraca różnych partii prawicowych, a nie jedna partia pod przewodnictwem jednej osoby - uważa przewodniczący partii Polska Jest Najważniejsza Paweł Kowal.

"Szansą dla prawicy w Polsce jest inna konstrukcja prawicy (...). Szansą Jarosława Kaczyńskiego byłaby inna konstrukcja prawicy, on tę szansę zmarnował. Widać wyraźnie, że w takiej konstrukcji - jeden wódz, jedna partia - wyborów wygrać nie można" - powiedział Kowal w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku.

Zaznaczył, że przyszłość prawicy może być oparta wyłącznie na różnorodności ideowej i terytorialnej, ma pokazywać różnorodne poglądy i różne punkty widzenia jej działaczy. Jak określił Kowal, byłaby to "prawica przez dodawanie". Wyjaśnił, że chodzi o ustalenie podczas wyborów kilku punktów wspólnych, poza tym każdy może mieć inne zdanie na dany temat.

Według niego, problemem polskiej prawicy jest to, że nie ma "nic do zaproponowania, jeśli chodzi o ważne tematy dotyczące życia społecznego, rodziny, dotyczące edukacji".

"Nie spotkałem w ostatnim tygodniu poważnych analiz pakietu reform, które zaproponował Donald Tusk, nie spotkałem odpowiedzi opozycji na ten temat" - mówił lider PJN.

Od Białegostoku rozpoczął się cykl spotkań z działaczami PJN we wszystkich regionach

Kowal mówił, że poważne dyskusje są zastępowane takimi tematami jak dyskusja o karze śmierci. Jak ocenił, to "czysto akademicki problem z punktu widzenia prawa unijnego", nazwał go też tematem "narzuconym przez Jarosława Kaczyńskiego".

Kowal pytany przez dziennikarzy o możliwość współpracy PJN z klubem Solidarna Polska, powiedział, że na razie nie prowadzą "żadnych rozmów politycznych, ale mają dobre i życzliwe kontakty". Jednak - jak pokreślił - zależy mu na budowaniu struktur PJN tak, by były gotowe do współpracy z innymi środowiskami prawicowymi.

Od Białegostoku rozpoczął się cykl spotkań z działaczami PJN we wszystkich regionach. W planach PJN ma m.in. zjazdy regionalne, wspólne działania w celu promowania "dobrego" ustawodawstwa podatkowego i rodzinnego.

Kowal dodał, że najbliższe dwa lata, czyli 2012-2013, będą "dobrym czasem", żeby skupić się na działaniu programowym. PJN od wiosny, ma się zająć polityką rodzinną. Jak poinformował Kowal, jeszcze w grudniu zacznie też działać fundacja, którą będą tworzyć działacze PJN i osoby sympatyzujące z tą partią. Ma ona promować idee PJN. Na pierwszym spotkaniu zorganizowanym w ramach jej działalności przedstawiona zostanie działalność partii prawicowych poza Polską.