Mario Monti stanął na czele 63. rządu w historii Republiki Włoskiej. W środę przedstawił skład gabinetu, w którym zachował dla siebie stanowisko ministra finansów i ekonomii. Jest to rząd ekspertów.

Mario Monti spotkał się z dziennikarzami w Pałacu Prezydenckim po zakończeniu dwugodzinnej rozmowy z szefem państwa Giorgio Napolitano.

W nowym gabinecie nie ma polityków; są wyłącznie eksperci. Premier wyjaśnił: "podczas konsultacji doszedłem do wniosku, że nieobecność polityków w rządzie ułatwi mu pracę, usunie trudności".

Rząd określany jest mianem gabinetu ekspertów lub technicznego czy prezydenckiego, ze względu na to, że powstał z inicjatywy głowy państwa.

Ministrem spraw zagranicznych został dotychczasowy ambasador Włoch w USA Giulio Terzi. Ministrem obrony narodowej będzie admirał Giampaolo Di Paola, do tej pory przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. W chwili ogłoszenia nominacji dla niego przebywał w Kabulu.

Szefową MSW została Anna Maria Cancellieri. Ministrem sprawiedliwości jest Paola Severino, pierwsza kobieta na tym stanowisku we włoskim rządzie. Szefem resortu rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu będzie Corrado Passera, który dotychczas kierował jednym z największych włoskich banków. Resortem kultury pokieruje Lorenzo Ornaghi, reaktor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie. Na stanowisko ministra rolnictwa powołany został Mario Catania.

Dużym wydarzeniem jest wejście do rządu najbardziej znanego działacza katolickiego, założyciela rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrei Riccardiego, bardzo blisko związanego z Watykanem. Jako minister bez teki Riccardi będzie odpowiedzialny za współpracę z zagranicą.

Wizyta Montiego w Pałacu Prezydenckim i przedstawienie składu gabinetu formalnie zakończyły krótki kryzys rządowy we Włoszech, do jakiego doszło w sobotę wraz z dymisją premiera Silvio Berlusconiego po utracie większości przez jego koalicję.

Rząd Montiego zostanie zaprzysiężony w środę o godz. 17. Gabinet ma zapewnione poparcie największych sił w parlamencie. Głosowania w obu izbach nad wotum zaufania powinny odbyć się w najbliższych dniach.