Na PO zagłosowałoby 42 proc. osób deklarujących udział w wyborach, na PiS - 21 proc. - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Na głosy 9 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów mógłby liczyć Ruch Palikota. SLD i PSL uzyskały w sondażu po 7 proc. poparcia.

W sondażu przeprowadzonym miesiąc po wyborach parlamentarnych (w dniach 4-13 listopada) udział wzięło 969 dorosłych mieszkańców Polski.

Według sondażu, 60 proc. respondentów na pewno wzięłoby udział w wyborach. Na pewno nie poszłoby na wybory 27 proc. ankietowanych Natomiast 13 proc. nie miało zdania w kwestii udziału w głosowaniu.

Poparcie dla PO wzrosło w porównaniu do poprzedniego sondażu o 8 punktów proc. (z 34 proc. w październiku); listopadowe notowania są też lepsze od wyniku uzyskanego przez tę partię w wyborach, w których PO zdobyła 39,18 proc. głosów.

Rezultat PiS w listopadowym sondażu jest o 1 punkt proc. lepszy niż przed miesiącem (w październikowym sondażu partia ta uzyskała 20 proc.); poparcie w sondażu jest niższe niż wynik wyborczy PiS - 29,89 proc.

9 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wiedzą, na którą partię zagłosowaliby

Ruch Palikota poprawił wynik w sondażu listopadowym o 2 punkty proc. (wobec 7 proc. w październiku); najnowsze sondażowe notowania tego ugrupowania są niższe od wyniku uzyskanego wyborach, w których Ruch Palikota zdobył 10,02 proc.

Na PSL w listopadzie zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej ankietowanych niż w październikowym sondażu; najnowszy wynik sondażowy jest niższy od wyniku wyborczego Stronnictwa (które zdobyło w wyborach 8,36 proc.).

O 2 punkty proc. spadły w listopadowym sondażu notowania SLD (z 9 proc. w październikowym badaniu). 7 proc. uzyskane w listopadzie przez SLD, to również niższy wynik niż w wyborach, w których Sojusz zdobył 8,24 proc.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyły progu wyborczego: PJN uzyskał w listopadzie 2 proc., Nowa Prawica - 1 proc., Prawica Rzeczypospolitej - 1 proc., Polska Partia Pracy - 0 proc. Na inne ugrupowania głos oddałoby 1 proc. badanych zdecydowanych na udział w wyborach.

9 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wiedzą, na którą partię zagłosowaliby.