W środę rano w Belwederze Komorowski spotkał się z Tuskiem. Szef rządu zapowiadał, że będzie chciał porozmawiać z prezydentem o przyspieszeniu procesu tworzenia nowego gabinetu.

"Rozmowa dotyczyła bieżących wydarzeń politycznych i gospodarczych. Premier Tusk poinformował prezydenta Komorowskiego, że jego intencją jest, aby proces tworzenia nowego rządu zakończył się w piątek, 18 listopada 2011 roku" - podało prezydenckie biuro prasowe i CIR.

Według komunikatu prezydent otrzymał od premiera informację, że przedstawiony kalendarz ustalony został z marszałkiem Sejmu Ewą Kopacz i wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Komorowski po spotkaniu z Tuskiem wziął udział w Forum Debaty Publicznej, na którym mówił, że "nie może długo zostać, bo okres jest szczególny i wymaga ciągłych jakichś kontaktów, bo wszystko ulega pewnemu przyspieszeniu, jeśli chodzi też o procedury przy powstawaniu nowego rządu".

Zgodnie z terminami przewidzianymi w konstytucji do 22 listopada musi zostać powołany nowy gabinet, który najpóźniej do 6 grudnia powinien uzyskać wotum zaufania w Sejmie.

Ze względu na polską prezydencję w UE premier i prezydent zapowiadali dotychczas, że konstytucyjne terminy dotyczące tworzenia rządu zostaną maksymalnie wykorzystane. Taką koncepcję zaproponował Tuskowi prezydent. Początkowo premier chciał, by ze względu na przewodnictwo w Radzie UE rząd w obecnym składzie pracował do końca roku.

Prezydent we wtorek desygnował Tuska na premiera nowego rządu. Premier zapowiedział we wtorek podczas posiedzenia Rady Krajowej PO, że będzie rozmawiał z Komorowskim o tym, czy "w związku z tym, co dzieje się w Europie" nie należałoby przyspieszyć procesu tworzenia gabinetu.

Wyraził nadzieję, że PSL podejmie w środę - na posiedzeniu Rady Naczelnej Stronnictwa - decyzję o koalicji z PO po to, by można szybciej, niż zakładał, przedstawić nowy rząd. Wcześniej we wtorek Tusk mówił, że być może jeszcze w tym tygodniu przedstawi prezydentowi - w uzgodnieniu z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem - "pierwszą przymiarkę" dotyczącą potencjalnych kandydatów na ministrów.

We wtorek Rada Krajowa PO jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia koalicji z PSL.