W przyszłym tygodniu Prokuratura Rejonowa w Sierpcu chce przesłuchać Jarosława Wałęsę, który nadal przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie po wypadku motocyklowym, któremu uległ na początku września.

Jak poinformowała w piątek PAP Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej, lekarze leczący Wałęsę stwierdzili, że jego stan zdrowia pozwala już na takie przesłuchanie.

Do wypadku europosła PO doszło 2 września w miejscowości Stropkowo (Mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń-Warszawa. Motocykl, którym jechał, zderzył się z toyotą rav4. Samochód - według dotychczasowych ustaleń - włączał się do ruchu.

Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo dotyczące naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowania wypadku, którego skutkiem były obrażenia ciała. Grozi za to kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Śmigielska-Kowalska poinformowała również, że prokuratura wystąpi do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie z prośbą o opinię dotycząca przebiegu wypadku. "Chodzi o to, by biegli na podstawie zgromadzonych przez nas materiałów ocenili, z jaką prędkością jechał motocykl i toyota, a także ocenili, jakie mogły być okoliczności tego zdarzenia" - zaznaczyła prokurator.

Jak dodała, do tej pory prokuratura przesłuchała m.in. świadków wypadku a także kierowcę toyoty, który częściowo odmówił składania wyjaśnień.

Po wypadku europoseł w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do szpitala wojewódzkiego w Płocku i jeszcze tego samego dnia wieczorem, także śmigłowcem, do warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów. W wypadku doznał wielu złamań, m.in.: kości udowych, miednicy, kości przedramion, uszkodzony został też kręgosłup; przeszedł w sumie 17 operacji.

Jak podało RMF FM, do przesłuchania może dojść już w poniedziałek. Prokuratura na razie tego nie potwierdza.