W ponad dwuminutowym filmie nie pojawiają się politycy, jest za to sporo obrazków natury oraz sceny przedstawiające starszego mężczyznę zrywającego jabłka, a także kobietę wieszającą pranie i czerpiącą wodę ze studni.

Lektorka spokojnym głosem opowiada o ludziach żyjących dawno temu, którzy dążyli do realizacji marzeń, nie zważając na przeciwności niejednokrotnie stające im na drodze.

"To dzięki tym ludziom, jesteśmy dzisiaj w tak wspaniałym miejscu. To dzięki nim posiadamy historię, tożsamość oraz możliwości dalszego rozwoju. Wysiłek minionych pokoleń podarował nam warunki do tego, aby móc spokojnie i odpowiedzialnie myśleć na temat naszej wspólnej przyszłości" - mówi lektorka w spocie PSL.

"Człowiek jest najważniejszy"

Cały czas w tle zmieniających się obrazków, przedstawiających starszych ludzi podczas pracy na wsi, słychać spokojną muzykę. Jedynym akcentem, który nie pozostawia wątpliwości, co do tego, że jest to jednak spot wyborczy jest plansza i hasło, które pojawia się na samym końcu filmu: "PSL - Człowiek jest najważniejszy".

"W tym materiale chcemy zwrócić się z wielkim szacunkiem do naszych wcześniejszych pokoleń, do pokoleń naszych rodziców, dziadów, którzy często w trudnych warunkach budowali trwałe fundamenty, na których możemy dziś dokonywać rozwoju" - mówił na konferencji prasowej podczas prezentacji spotu szef sztabu ludowców Eugeniusz Grzeszczak.

Przekonywał, że to nie kolejne rządy tworzą dobrobyt narodu, a odpowiadają za to poszczególni ludzie i poszczególne pokolenia. Przypomniał, że Komisja Europejska uznała rok 2012 rokiem aktywności ludzi starszych i solidarności międzypokoleniowej.

"Apelujemy również do wszystkich innych polityków, aby po 2012 roku, po wyborach pamiętali o tym, kto tworzył fundamenty dla naszego rozwoju i aby w polityce okazywać szacunek poprzednim pokoleniom i ludziom starszym" - powiedział Grzeszczak.

Jak zaznaczył spot to również apel do ludzi starszych, aby zagłosowali na polityków sprawdzonych, a także kandydatów pochodzących z ich środowisk. "W trudnych czasach nie warto dokonywać eksperymentów, tylko stawiać na tradycję. PSL to 116 lat tradycji" - podkreślił polityk.