Wikileaks opublikował korespondencje ambasady USA w Warszawie dotyczącą Antoniego Macierewicza. Pada w niej określenie: Jest postrzegany jako prawie paranoiczny zwolennik teorii spiskowych dotyczących najnowszej historii Polski , ma za sobą historię łowów na komunistów.

Depesza, zawierająca te określenie powstała po wystąpieniu Antoniego Macierewicza z 20 sierpnia 2006 r. Wówczas polityk stwierdził, że większość z b. ministrów spraw zagranicznych była "agentami sowieckich służb specjalnych". W depeszy ambasador USA nazywa go m.in. "łowcą czarownic" i "antykomunistycznym podżegaczem".

Ambasador USA w Warszawie w datowanej na 30 sierpnia 2006 r. opisuje kontrowersyjną wypowiedź Antoniego Macierewicza, którą wygłosił 10 dni wcześniej. Ambasador opisuje Macierewicza w nieco łagodniejszych słowach niż minister Annę Fotygę, jednak zauważa burzę jaka wybuchła po stwierdzeniu nowo mianowanego wiceministra obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, że większość byłych szefów MSZ była sowieckimi agentami.

- Już niecały miesiąc po zaprzysiężeniu Antoni Macierewicz wzbudził kontrowersje - pisze ambasador w depeszy, którą zaklasyfikowano jako poufną. W śródtytule depeszy nazywa posła PiS "antykomunistycznym podżegaczem"

Wikileaks o wiceministrze Winidzie: użyteczny, pragmatyczny, profesjonalny

Druga część depeszy odnosi się do mianowanego na stanowisko wiceminister obrony narodowej Bogusława Winida. - w przeciwieństwie do Macierewicza Winid jest pragmatyczny i profesjonalny, jest doświadczonym dyplomatą, który pracował przez 5 lat jako sekretarz ambasady w Waszyngtonie.

- Jego związek z Sikorskim i doświadczenie w Waszyngtonie sugerują, że będzie cennym kontaktem - stwierdza. Winid opisany jest jako ktoś z kim "ambasada może współpracować, i ma dostęp do uszu Sikorskiego".

W podsumowaniu depeszy ambasador Ashe piszę, że "nieodpowiedzialne ataki Macierewicza" stworzyły "zatrutą atmosferę" wokół ministerstwa spraw zagranicznych. Twierdzi, że dotknięci wystąpieniem byli m. in. wicepremier Andrzej Lepper i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski.