PPP zgłosiła listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach i czeka za zakończenie procedury rejestracyjnej - poinformował podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący PPP-Sierpień 80 Bogusław Ziętek.

"Stawiamy na ludzi, którzy sprawdzili się w lokalnych społecznościach, na ludzi, którzy są blisko zwykłych Polaków" - oświadczył.

Przedstawiciele ugrupowania mówili, że do ich najważniejszych celów należy walka z tzw. "śmieciowymi umowami" o pracę. Ziętek przypomniał, że o pozakodeksowych formach zatrudnienia jego partia mówi od 2006 r. Wtedy przygotowała pierwszy projekt ustawy o agencjach pracy tymczasowej.

Według Ziętka, sytuacja młodych Polaków jest dziś dramatyczna, bo liczba "barbarzyńskich umów śmieciowych" rośnie z roku na rok. Obecnie 60 proc. młodych ludzi, podejmujących pierwszą pracę, jest zatrudnionych na umowach śmieciowych, a bezrobocie wśród młodzieży jest najwyższe w Polsce wśród wszystkich krajów europejskich - mówił.

Szef PPP odniósł się do przedstawionego w poniedziałek przez rząd raportu "Młodzi 2011", mówiącego m.in. o wczesnym doradztwie zawodowym i elastyczności form zatrudnienia.

W całym kraju PPP ma blisko 800 kandydatów, około połowa z nich to kobiety

"Szkoda, że rząd prezentuje raport na temat sytuacji młodych ludzi na kilka tygodni przed końcem kadencji. To jest po prostu kpienie sobie ludzi" - powiedział Ziętek. Krytykował też pomysł uelastycznienia form zatrudnienia. "Walka z umowami śmieciowymi poprzez dalsze uelastycznianie form zatrudnienie to jak gaszenie pożaru benzyną" - ocenił.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono liderów list wyborczych PPP we wszystkich okręgach woj. śląskiego. Wśród nich znalazła się m.in. startująca w Katowicach Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca związku zawodowego Sierpień 80 w sieci Tesco przywódczyni pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie. Fornalczyk zmierzy się m.in. z posłami Tomaszem Tomczykiewiczem (PO) i Wojciechem Szaramą (PiS).

Na listach PPP znaleźli się też samorządowcy, np. Marian Szczerbak - przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych, jak przewodnicząca Stowarzyszenia Wdów Górniczych, Ewa Nowak.

W całym kraju PPP ma blisko 800 kandydatów, około połowa z nich to kobiety. Na listach jest wielu ludzi młodych. Ugrupowanie idzie do wyborów pod hasłem "Oni się kłócą, my wybieramy przyszłość".