Fernando Alonso (Ferrari) wygrał Grand Prix W. Brytanii, dziewiątą eliminację cyklu Formuły 1. Hiszpan wyprzedził kierowców Red Bull-Renault: broniącego tytułu i lidera klasyfikacji mistrzostw świata Niemca Sebastiana Vettela oraz Australijczyka Marka Webbera.

W ośmiu poprzednich tegorocznych startach aż sześć razy na najwyższym stopniu podium stanął Vettel: w Australii, Malezji, Turcji, Hiszpanii, Monaco i przed dwoma tygodniami w GP Europy na ulicach Walencji. Jego kolejne zwycięstwa przedzielić zdołali dotychczas tylko Brytyjczycy z McLaren-Mercedes: Lewis Hamilton podczas GP Chin oraz Jenson Button w GP Kanady.

Mimo to Niemiec jest zdecydowanym liderem MŚ kierowców, z dorobkiem 204 punktów. Wyprzedza o 80 Webbera i o 92 Alonso. Czwarte miejsce, ex aequo, zajmują Hamilton i Button, ze stratą 95 pkt.

Wśród konstruktorów prowadzi Red Bull-Renault - 328 pkt, przed McLaren-Mercedes - 218 i Ferrari - 164. Na czwarte miejsce awansowała ekipa Mercedes GP - 68, wyprzedzając Renault - 65, które wciąż startuje bez Roberta Kubicy (Polak przechodzi rehabilitację po wypadku na trasie rajdu).

Tuż po zapaleniu zielonego światła do przodu ruszyły bolidy z logiem "Czerwonego Byka", z których wyraźnie szybszy był ten prowadzony przez Vettela. Jeszcze przed wejściem w pierwszy wiraż wyprzedził on Webbera i jako jedyny mógł kontynuować jazdę przy niczym niezakłóconej widoczności. Pozostali okresami jechali w chmurze wody wyrzucanej spod kół rywali znajdujących się z przodu.

Większość kierowców rozpoczęła wyścig na oponach przejściowych, ponieważ na niektórych odcinkach toru wciąż były dość duże kałuże. Jednak ten rodzaj ogumienia szybko się zużywał podczas jazdy na suchych odcinkach, co sprawiło, że na pierwsze zmiany nie trzeba było długo czekać.

Krótko przed serią wizyt w alei serwisowej miała miejsce kolizja Niemca Michaela Schumachera z Mercedes GP z Japończykiem Kamuim Kobayashim z Sauber-Ferrari, któremu w jej wyniku odpadło przednie skrzydło. Siedmiokrotny mistrz świata został uznany winnym tego incydentu i musiał później zjechać na przymusowy dziesięciosekundowy postój boksie. W wyniku tego Schumacher spadł na dalszą lokatę, a zakończył rywalizację na dziewiątej pozycji.

Już po sześciu rundach sędziowie uznali, że warunki się poprawiły i od tego momentu można korzystać z systemu DRS, czyli ruchomego tylnego skrzydła ułatwiającego wyprzedzanie. To okazało się zbawienne dla Hamiltona, który dzięki udanym atakom przesunął się z dziesiątej pozycji na czwartą.

Na 14. okrążeniu udało mu się nawet wyprzedzić Alonso i znalazł się na trzeciej pozycji. Stracił ją na 24., gdy Hiszpan zrewanżował się skutecznym manewrem wyprzedzania z użyciem DRS. Dwukrotny mistrz świata (2005-06) nieoczekiwanie został liderem wyścigu i to praktycznie bez walki.

Pomógł mu w tym pech Vettela, który po pokonaniu 28 rund zjechał do boksu i spędził w nim ponad 11 sekund w wyniku awarii podnośnika. Niemiec wrócił na tor za Alonso i Hamiltonem, ale Brytyjczyka wyprzedził po ostatniej serii wizyt w boksie (na 38. okrążeniu).

Jednak nie był w stanie odrobić kilkunastosekundowej straty do Alonso. Za to Hamilton w pewnym memencie musiał trochę zwolnić, bowiem inżynier wyścigowy poinformował go, że może mu nie starczyć paliwa do mety. Mistrz świata z 2008 roku wyraźnie się tym przejął i pozwolił się na 46. okrążeniu wyprzedzić Webberowi.

Za to w końcówce stoczył zaciętą walkę o czwartą lokatę z Felipe Massą z Ferrari. Brazylijczyk minął go i jako pierwszy wjechał na prostą startową, ale wyrzuciło go na chwilę na pobocze, co wykorzystał Brytyjczyk finiszując przed nim.

Puchar zwycięzcy wręczył książę Harry, młodszy syn księżnej Diany i księcia Walii - Karola.