Urząd Transportu Kolejowego planuje przeprowadzać w wakacje kontrole pociągów. Kontrolerzy sprawdzą, czy w pociągach jest czysto i nie ma tłoku, czy działają toalety i klimatyzacja oraz czy na dworcach jest wystarczająca informacja dla pasażerów.

Prezes UTK Krzysztof Jaroszyński zapowiedział na środowej konferencji prasowej, że kontrole będą trwały w pierwszych dniach lipca i sierpnia, pod koniec wakacji i podczas długiego weekendu w połowie sierpnia.

"Te kontrole obejmą największe miasta i kurorty wypoczynkowe" - zapowiedział prezes UTK. Dodał, że poza pociągami kontrolerzy będą też sprawdzać, czy pasażerowie na dworcach otrzymują wszystkie niezbędne informacje, czy są wywieszone rozkłady jazdy pociągów i czy nie ma w nich błędów. UTK chce też sprawdzić, czy przewoźnicy respektują prawa pasażerów niepełnosprawnych.

Jaroszyński przypomniał, że dwóch przewoźników - PKP Intercity i Przewozy Regionalne - zostało już przez UTK ukaranych za łamanie praw pasażerów, zagwarantowanych im rozporządzeniami unijnymi. Chodziło o bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu ub.r. Urząd stwierdził, że dwaj najwięksi polscy przewoźnicy nie udzielali pasażerom wystarczających informacji dotyczących kursowania pociągów i nałożył na przewoźników łącznie 1 mln zł kary.

Jak powiedział Jaroszyński, PKP Intercity zapłaciło już karę, natomiast odwołanie Przewozów Regionalnych od decyzji UTK rozpatrzy sąd. Wyjaśnił, że UTK zapoznaje się z argumentacją Przewozów Regionalnych, ale nie zamierza się wycofać z decyzji o ukaraniu przewoźnika. (PAP)

her/ je/