Nagrodę otrzymali również blogerka i jedna z założycielek egipskiego młodzieżowego ruchu 6 kwietnia - Esraa Abdel Fattah, założyciele "Gazety Wyborczej" - Helena Łuczywo i Adam Michnik oraz pośmiertnie amerykański dyplomata i jeden z autorów rozszerzenia NATO Ronald D. Asmus.

W imieniu narodu polskiego i mołdawskiego wyróżnienia "Freedom Awards" odebrali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz premier Mołdawii Vladimir Filat. Narody polski i mołdawski zostały wyróżnione za walkę o demokrację na świecie i za szerzenie transatlantyckich wartości - wolności słowa i praw człowieka. Za te wartości nagrodzeni zostali również założyciele "Gazety Wyborczej".

Frederick Kempe prezes Atlantic Council wręczając nagrodę Radosławowi Sikorskiemu podkreślił, że naród polski otrzymuje wyróżnienie za obecny wkład w rozprzestrzenianie demokracji. "Od wczesnych przemian Polska była zaangażowana, w to by demokracja była rozprzestrzeniana i utrzymywana po zakończeniu zimnej wojny (...) Polska zmieniła się z odbiorcy różnego rodzaju pomocy w silnego partnera wdrażającego projekty demokratyczne w innych krajach" - mówił Kempe.

Sikorski odwołując się do słów papieża Jana Pawła II podkreślił, że "wolności nie da się mieć, wolność trzeba ciągle zdobywać". "Nie ustaniemy w czynnym promowaniu wolności, ponieważ jej odzyskanie to dla nas wciąż świeża sprawa" - podkreślił szef MSZ.

Nagrodzone białoruskie organizacje opozycyjne to: Białoruski Wolny Teatr (nagrodę odebrała prowadząca tę instytucje Natalia Kaliada), Centrum Praw Człowieka "Viasna" (nagrodę odebrał Ales Byalyatski, przewodniczący Centrum) oraz Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (nagrodę odebrała jego prezes Zhanna Litvina). Laureaci poprosili organizatorów, aby nagrodę mogli odebrać w imieniu narodu białoruskiego.

Nagrodę Adamowi Michnikowi i Helenie Łuczywo wręczył legendarny działacz Solidarności Władysław Frasyniuk. Michnik odbierając wyróżnienie zwrócił się do narodu Białoruskiego. "Chcę powiedzieć moim przyjaciołom i braciom z Białorusi, że po każdej nawet najdłuższej nocy przychodzi świt i że razem wyjdziemy na jasne słońce wolności" - mówił redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

Jako ostatni nagrodę z rąk b. prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego odebrał senator John McCain. Kwaśniewski podkreślił, że senator jest jednym z tych "przywódców, dla których służba publiczna to honor". "On wie, że nie ma bardziej wyzwalającego doświadczenia, niż walka o wolność (...) Dzięki oddaniu senatora udało się osiągnąć rozszerzenie NATO. On wiedział, że rozszerzenie na nowo zdefiniuje NATO i wprowadzi pokój do krajów Europy Środkowej" - mówił Kwaśniewski.

Nagrody zostały wręczone po raz trzeci

McCain odbierając nagrodę wskazywał, że obowiązkiem wolnych ludzi jest wznoszenie się ponad podziałami. "Musimy wspomóc innych w walce o wolność (...) przez pokojowy dialog chcemy, aby ostatnie elementy totalitaryzmu zniknęły z tego świata" - mówił amerykański senator.

Nagrody Freedom Awards przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie. Po raz pierwszy Freedom Awards zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa.

Nagrody zostały wręczone po raz trzeci. W ubiegłym roku otrzymali je przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz b. sekretarz generalny NATO Javier Solana. Nagrodę otrzymały również kubańskie "kobiety w bieli" (Ladies in White - Las Damas de Blanco), które protestują przeciwko tamtejszemu reżimowi.

Podczas wrocławskiego Global Forum dyskutowano m.in. o stosunkach Europy z USA, miejscu Europy Środkowej w światowej gospodarce, przyszłości Białorusi oraz rewolucji w Afryce Północnej. Forum zakończy się w sobotę.