"Polska to doskonały przykład przejścia od prześladowań totalitarnych do rozwiniętego społeczeństwa" - powiedział republikański kandydat na prezydenta USA w 2008 r. Senator był tegorocznym gościem specjalnym Global Forum. W piątek wieczorem odebrał przyznawaną przez Radę Atlantycką nagrodę Freedom Award.

"To, co dzieje się w Egipcie będzie miało ogromny wpływ na to, co dzieje się w innym krajach (Afryki). Jeśli uda się w Egipcie, to uda się także gdzie indziej" - ocenił senator.

Polityk wskazywał, że "sprawy w Egipcie nie rozwijają się tak jak byśmy chcieli, ale nie jest najgorzej". Obecnie, jego zdaniem, najważniejsze jest wsparcie gospodarki tego kraju. "Trzeba zwiększyć produktywność w tym kraju, aby nie prześliznęły się tam elementy ekstremistyczne" - uważa.

McCain skrytykował niewielkie zaangażowanie niektórych państw NATO w interwencję w Libii. "Myślę, że obecnie Kadafi nie jest zdolny do logicznego myślenia i prędzej czy później będzie musiał odejść" - podkreślił. Tu również wskazywał, że Libii będzie potrzebna pomoc gospodarcza. "W innych wypadku Al Kaida będzie przeciągnąć na swoją stronę sfrustrowanych młodych ludzi w tym kraju" - zaznaczył.

Senator podkreślił również, że widzi poprawę stosunków pomiędzy Polską a Rosją. "To ma ogromne znaczenie" - uznał. Jednocześnie wskazywał, że w dzisiejszej Rosji jest "sporo fundamentalizmu" i że powinna zostać tam wprowadzona pełna demokracja, ponieważ dziś "wciąż mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka w tym kraju".

Mówiąc o sytuacji w Chinach amerykański senator przyznał, że to państwo wyrosło na gospodarcze supermocarstwo". "To jednak kraj wielkich kontrastów. Pytanie czy Chiny nadążą politycznie za swoim statusem gospodarczym. Czy okażą się głupcami, bo dalej będą współpracować np. z Koreą Północna" - podkreślił McCain. Senator wyraził również obawy związane z toczonymi przez Chiny "cyber wojnami". "W zwalczanie tego problemu musimy zaangażować wiele zasobów" - powiedział.

Głównymi tematami forum są stosunki Europy z USA, Partnerstwo Wschodnie, miejsce Europy Środkowej w światowej gospodarce, a także przyszłość Białorusi oraz rewolucje w Afryce Północnej.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem

W sobotę odbędzie się jeszcze m.in. panel poświęcony partnerstwu transatlantyckiemu oraz dyskusja o polskiej prezydencji z udziałem eurodeputowanej prof. Danuty Huebner (PO) a także panel o europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony.

Podczas WGF zostały przyznane nagrody Freedom Awards. W tym roku, oprócz McCaina, nagrody otrzymali opozycjoniści z Białorusi: Ales Bialiatski, Natalia Kaliada, Zhanna Litvina oraz blogerka i jedna z założycielek egipskiego młodzieżowego ruchu 6 kwietnia - Esraa Abdel Fattah.

Nagrodami uhonorowane zostały także narody polski i mołdawski za walkę o demokrację na świecie oraz szerzenie transatlantyckich wartości - wolności słowa i praw człowieka. Za te wartości nagrodzeni zostali także założyciele "Gazety Wyborczej" - Helena Łuczywo i Adam Michnik. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem.

W ubiegłym roku nagrodę Freedom Awards otrzymali przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz b. sekretarz generalny NATO Javier Solana. Nagrodę otrzymały również kubańskie "kobiety w bieli" (Ladies in White - Las Damas de Blanco), które protestują przeciwko tamtejszemu reżimowi.