Sołtys jest najbardziej naturalnym liderem lokalnym, od niego zależy kształtowanie ambicji, aspiracji i uruchamianie aktywności obywatelskiej - powiedział w niedzielę w Licheniu prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent uczestniczył w niedzielę w XIX Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Boskiej Licheńskiej.

"Ludzie polskiej wsi są ogromnym atutem. Wśród nich trzeba wskazać na tych, którzy z natury swojej, ale także z natury demokratycznego wyboru są zawsze liderami. Wskazać trzeba na aktywność obywatelską. Podstawową formą tej aktywności jest właśnie sołtys" - powiedział prezydent.

Nawiązał do istniejącego od trzech lat funduszu sołeckiego, który - według prezydenta - jest nie tylko szansą na zbudowanie aktywności, ale także jest jej probierzem. Podkreślił, że do tej pory z funduszu sołeckiego i możliwości, jakie on daje, skorzystało 51 proc. sołectw. "Pod tym względem jesteśmy w połowie drogi" - ocenił.

Zdaniem prezydenta warto się zastanowić, dlaczego połowa środowisk wiejskich nie skorzystała z takiej możliwości, "korzystając z tego środowiska ludzi aktywnych, którzy chcą łapać szansę".

Prezydent poinformował, że od dawna myśli się, aby w ogóle sołectwo uczynić podstawowym, najniższym szczeblem samorządu polskiego. "To nie jest łatwe. Chcemy w ustawie zapisać coś, co będzie mogło wspierać aktywność ludzką, obywatelską. To jest szansa na to, by aktywni sołtysi, skupiając aktywnych obywateli, mieli realny wpływ, także na to, co się dzieje w wymiarze gminnym" - mówił Komorowski.

W południe prezydent będzie uczestniczył we mszy św., celebrowanej w bazylice przez ordynariusza diecezji włocławskiej bp Wiesława Meringa.