569 wystawców z 14 krajów uczestniczy w otwartych w czwartek II Warszawskich Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki. "Książka to najlepsza inwestycja" - powiedział podczas inauguracji targów minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otwierając w czwartek II Warszawskie Targi Książki powiedział: "Dla czytelnictwa należy zrobić wszystko, co możliwe. Książka to najlepsza inwestycja"

Podczas uroczystości inaugurującej targi minister Zdrojewski wręczył odznaki honorowe "Zasłużony dla kultury polskiej" wydawcom i animatorom polskiego świata książki. Otrzymali je: wydawca Grzegorz Majerowicz, prezes Polskiej Izby Ksiązki Piotr Marciszuk, Henryk Podolski ze Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, Tadeusz Skoczek z Muzeum Niepodległości oraz ksiądz Roman Szpakowski ze Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Po tym, jak rok temu, w maju, w warszawskim PKiN w ciągu tygodnia odbyły się 55. Międzynarodowe Targi Książki (MTK) i I Warszawskie Targi Książki (WTK), w tym roku na placu boju została tylko ta druga impreza. Ars Polona - organizator MTK - zdecydowała się w tym roku na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki. Tymczasem WTK przejęły niemal wszystkich polskich wystawców tradycyjnie prezentujących swoją ofertę na majowych targach, a także rozwinęły współpracę z wydawcami z zagranicy.Obok wystawców z Polski na II WTK obecni będą także przedstawiciele rynku książki z Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W porównaniu z zeszłoroczną, pierwszą edycją targów, w tym roku odbywają się one na większej powierzchni - po włączeniu do ekspozycji kuluarów Sali Kongresowej wydawcy prezentują książki na niemal 9 tys. mkw.

Podczas otwarcia targów Peter Lachmann, tłumacz, poeta, eseista, reżyser teatralny odbierze nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie. Lachmann jest popularyzatorem polskiej kultury w Niemczech. Przełożył na niemiecki ponad 40 polskich książek m.in. Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Józefa Czapskiego, Leszka Kołakowskiego, Jana Kotta oraz dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza. Za przekłady otrzymał w 1981 roku nagrodę nowojorskiej Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, a w 1991 roku nagrodę paryskiej "Kultury". Lachmann jest współautorem antologii poezji polskiej "Poesie der Welt: Polen" oraz autorem zbioru esejów "Wywołane z pamięci". Nagroda Fundacji Kultury Polskiej "Za promocję polskiej książki na świecie" przyznawana jest od 1988 roku.

W czwartek - pierwszego dnia targów poznamy m.in. nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike oraz laureatów konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i kropka".

WTK, podobnie jak rok temu, odbywać się będą pod znakiem nowych technologii. Firmy oferujące audiobooki i czytniki e-booków, prezentować będą swoje produkty w sektorze Forum Nowych Technologii. Odbędzie się też dwudniowa konferencja "Książka elektroniczna - przyszłość czy codzienność" poświęcona zmianom, jakie dokonały się w świecie książki elektronicznej w czasie ostatniego roku. Na terenie targów działa też kawiarnia z książkami elektronicznymi Ebook Cafe, gdzie można zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami do czytania takimi jak czytniki oparte o technologię papieru elektronicznego, tablety i smartphony.

Atrakcją II WTK będzie festiwal Komiksowa Warszawa, na którym będzie można nie tylko kupić najnowsze albumy, ale też spotkać autorów m.in. twórców komiksu "Jeż Jerzy" oraz Papcia Chmiela promującego najnowszy tom przygód Tytusa, Romka i A'Tomka, którzy tym razem biorą udział w bitwie pod Grunwaldem. Na tegorocznych targach antykwariusze i uliczni bookiniści zaanektują całą salę Tiereszkowej, zorganizowane też zostaną specjalne sektory z książką turystyczną, wydawnictwami akademickimi oraz zbiorcze stoisko z książką katolicką. W tym roku zaplanowano wyjątkowo bogaty program imprez targowych dla dzieci. Na targach wystawi się blisko dwadzieścia wydawnictw z literaturą dziecięcą, będą też specjalne strefy zabaw, spotkań z autorami i warsztatów.

Na targach gościć będzie ponad 300 autorów m.in. Janusz Głowacki, Hanna Krall, Antoni Libera, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Beata Pawlikowska, Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Andrzej Wajda. Szczególny charakter będzie miał trzeci dzień targów - sobota - kiedy zaplanowano cykl spotkań z finalistami tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki: Wojciechem Góreckim, Peterem Froebergiem Idlingiem, Johnem Pomfretem, Swietłaną Aleksijewicz oraz Chloe Hooper. W tym roku po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki włączą się w sobotnią Noc Muzeów. W PKiN w Sali Kisielewskiego o 19 rozpocznie się spotkanie z Józefem Henem, a o 20 - debata "Miłosz vs. Kisiel... Polskość do remontu!".

Czwartek na targach poświęcony będzie spotkaniom branżowym. Publiczność będzie mogła zwiedzać targi w piątek i sobotę w godzinach od 10 do 19 i w niedzielę - od 10 do 17. Już od 9 maja pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl działa wirtualna edycja Warszawskich Targów Książki.

Targi trwać będą do niedzieli 15 maja