Około 4 proc. Polaków może być uzależnionych od gier na pieniądze; w ubiegłym roku w tego typu grach uczestniczył co drugi dorosły Polak - wynika z badania CBOS.

Jak pokazało badanie, którego wyniki zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej, najwięcej respondentów grało w gry liczbowe (Lotto, Multi Multi itp.) - 40,5 proc. Ponad 11 proc. graczy wybrało zdrapki, tyle samo grało w loterie i konkursy sms-owe.

3,4 proc. badanych próbowało szczęścia na automatach z tzw. niskimi wygranymi - jest to rodzaj gier, który stwarza największy poziom ryzyka uzależnienia od hazardu: w tym przypadku wysoki poziom ryzyka dotyczy blisko 40 proc. graczy, niski poziom - 36,8 proc. Najbezpieczniejsze pod tym względem są gry liczbowe: wysokie ryzyko uzależnienia w ich przypadku wynosi 2,5 proc., niskie ryzyko - ponad 32 proc.

Społeczna świadomość zagrożenia nałogiem hazardu jest duża: 95,5 proc. ankietowanych jest zdania, że można uzależnić się od gier na pieniądze. Jednak zdecydowana większość badanych (82,8 proc.) nie ma w swoim otoczeniu osoby, która borykałaby się z tym problemem.

Jako najbardziej uzależniające postrzegane są automaty - ponad 58 proc. respondentów uważa, że to gra, którą najczęściej wybierają nałogowcy oraz gry liczbowe - wymienia je ponad 28 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Fundacji Milion Marzeń

Choć w gry liczbowe gra ponad 40 proc. dorosłych Polaków, nie stwarzają one dużego ryzyka popadnięcia w nałóg. Najczęstszą przyczyną, jaką wymieniają gracze, jest chęć zasilenia domowego budżetu (35,3 proc.), nadzieja na dużą wygraną (29,6 proc.), potrzeba pieniędzy na jakiś "ekstra" wydatek (22,8 proc.).

"Ryzyko związane z grami pieniężnymi to nie tylko zagrożenie wydatkami i stratami finansowymi, lecz zagrożenie uzależnieniem, które może wręcz dewastować emocjonalne i materialne życie człowieka i jego rodziny" - mówił psycholog Jacek Santorski. Podkreślił, że w badaniu przedstawiono głównie zagrożenie hazardem, czyli odsetek osób narażonych na popadnięcie w nałóg, a nie już uzależnionych. Zaznaczył przy tym, że gry hazardowe są dla dorosłych i dojrzałych ludzi. "Musimy tę wiedzę rozpowszechniać" - dodał.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Fundacji Milion Marzeń w dniach 9-28 lutego, na próbie 3 tys. dorosłych Polaków. Jak zaznaczyła Magdalena Gwiazda z CBOS, są to pierwsze badania w Polsce dotyczące tego tematu, a przy tym zostały przeprowadzone na wyjątkowo dużej próbie.

Fundacja Milion Marzeń została powołana przez Totalizator Sportowy w 2010 r., jednym z jej celów jest profilaktyka uzależnienia od hazardu. Zaprezentowane w poniedziałek badania zostały przeprowadzone w ramach programu "Bezpieczna Gra", który przeciwdziałać ma uzależnieniom.