Prezydent Bronisław Komorowski wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wydali w niedzielę po mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w Watykanie uroczysty obiad dla około 600 osób zaproszonych gości.

Wśród nich byli marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, korpus dyplomatyczny i przedstawiciele klubów parlamentarnych.

Na wspólnym obiedzie beatyfikację Karola Wojtyły uczciły też osoby, które go długo znały i były z nim blisko związane.

Dyrektor biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że na obiedzie było wiele gości, ponieważ był to dzień, w którym w Rzymie było wiele osób reprezentujących państwo polskie. Jak dodała, prezydent podejmował osoby świeckie, a kardynał osoby duchowne.

"Wszystkie osoby miały szanse spotkać się razem w jednym miejscu, bo jest to (Terminal Gianicolo - PAP) jedno z niewielu miejsc w Rzymie, które może pomieścić taką liczbę osób" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Obiad został wydany blisko placu Św. Piotra, tak aby po mszy beatyfikacyjnej wszystkie zaproszone osoby mogły przybyć na spotkanie. Miało ono półprywatny charakter, nie było oficjalnych wystąpień; głównym tematem rozmów była beatyfikacja Jana Pawła II.