Juliusz Braun, Piotr Dmochowski-Lipski, Robert Kozak, Maciej Pawlicki i Bogusław Piwowar - to pierwsza piątka osób, kandydujących do zarządu telewizji publicznej, z którymi we wtorek rada nadzorcza TVP -, w alfabetycznej kolejności - przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne.

Wtorkowe wysłuchania rozpoczną się o godz. 14, dla każdego z kandydatów rada nadzorcza TVP przewidziała ok. godziny.

"Ten czas nie jest sztywny. Czasem godzina to może być zbyt długo, jeśli natomiast rozmowa będzie interesująca, nie będziemy tego czasu rygorystycznie ograniczać" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący RN TVP Stanisław Jekiełek.

Pozostała czwórka kandydatów: Tomasz Posadzki, Stanisław Wójcik, Marian Zalewski i Sławomir Zieliński zostanie wysłuchana w środę. Tego dnia rozmowy kwalifikacyjne rozpoczną się o godz. 10.

W odróżnieniu od konkursu, w którym KRRiT wyłoniła obecną radę nadzorczą TVP, rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do zarządu telewizji odbędą się bez udziału mediów. Początkowo rada nadzorcza motywowała to obawą, że rozmowy będą dotyczyły "wewnętrznych spraw spółki i szczegółowych koncepcji strategii, których upublicznienie byłoby niekorzystne dla TVP".

Przeciwko takiemu trybowi wyboru zarządu protestowały m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Po ich apelu o jawność konkursu RN TVP oświadczyła, że wszystkie rozmowy z kandydatami będą rejestrowane "celem powszechnego udostępnienia w internecie natychmiast po przesłuchaniu wszystkich kandydatów".

Szef rady nadzorczej nie umie na razie odpowiedzieć, kiedy nagrania będą udostępnione. "Chciałbym żeby to było jak najszybciej, ale też żeby rada nadzorcza podjęła decyzję o wyborze nowego zarządu bez żadnych nacisków" - powiedział PAP Jekiełek. Dlatego nie wykluczył, że nagrania z rozmów kwalifikacyjnych zostaną upublicznione dopiero po wyłonieniu nowego zarządu.

W przeciwnym razie - według Jekiełka - to nie rada nadzorcza, a "wszyscy" będą wybierać nowy zarząd.

Wybór - jak deklaruje Jekiełek - miałby się dokonać szybko. Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na piątek. Nie można jednak wykluczyć, że rada spróbuje dokonać wyboru już w środę po południu - po wysłuchaniu ostatniego kandydata.

Decyzja rady nadzorczej nie będzie jednak oznaczała automatycznie, że TVP ma nowy zarząd. W myśl znowelizowanej Ustawy o rtv zarząd telewizji powołuje bowiem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek rady nadzorczej. Oznacza to, że KRRiT może np. wyboru RN TVP nie zaakceptować.

Nowy zarząd TVP ma być trzyosobowy.