Pod koniec stycznia prezes PAN Michał Kleiber ogłosił swój manifest "Mądra Polska", w którym ocenił, że Polska nie nadąża za przemianami, którym podlega dzisiejszy świat i sformułował dziesięć postulatów, dotyczących strategii innowacyjnego rozwoju państwa.

"Hasła pana prezesa Kleibera, są bardzo słuszne. Polska dokładnie powinna zmierzać w takim kierunku - powinniśmy wspierać wszystkie procesy związane z edukacją, z nauką. To powinien być dla nas priorytet, bo tylko poprzez dobrze wykształcone społeczeństwo możemy gonić Europę zachodnią" - podkreślił Olejniczak w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem, to inwestycje w rozwój nauki i nowoczesnych technologii mogą przyczynić się do poprawy jakości naszej gospodarki. "Im więcej edukacji, tym mniej później problemów. Im lepsza nauka, tym lepsza gospodarka, tym lepiej rozwijające się państwo" - ocenił europoseł SLD.

Jak dodał, by było to możliwe, należałoby zmienić politykę makroekonomiczną Polski. "Polityka makroekonomiczna powinna gwarantować możliwości inwestycyjne w obszarze nauki. To oznacza, że trzeba zweryfikować wszystko to, co związane jest z podatkami: wprowadzić podatek progresywny, zapewnić odpowiednie wpływy do budżetu" - uważa Olejniczak.

Dodał, że sam wielokrotnie apelował do ministra finansów, by nie obniżał składki rentowej i stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. "Gdyby te środki były w budżecie i byłyby dziś przeznaczane na te cele, o których wspomina pan prof. Kleiber, to byłby z tego większy pożytek dla ludzi. Im więcej tego typu inwestycji, jak nowe technologie, tym więcej równości, więcej sprawiedliwości, więcej szans, a w przyszłości mniej problemów" - uważa polityk Sojuszu.

Według niego zatem, potrzebny jest "pewien reset" jeśli chodzi o podejście do inwestycji w naukę.

"Jest potrzebny reset pewnych działań, reset państwa i w tym się mieszczą również projekty, o których mówi prof. Kleiber. Kiedy to wszystko zbilansujemy i w inny sposób chcielibyśmy wydawać pieniądze z budżetu, efekty byłyby zdecydowanie lepsze. Ten inny sposób, to inwestowanie w usługi, dobra publiczne, jakim jest również nauka" - podkreślił Olejniczak.

Zdaniem prof. Kleibera, rozwój naszego kraju hamuje przerośnięta biurokracja i gąszcz przepisów, które tłumią przedsiębiorczość Polaków. Państwo zaś, według profesora, marnotrawi pieniądze podatników na uporanie się z doraźnymi problemami, zamiast myśleć przyszłościowo i inwestować w infrastrukturę, innowacje i edukację społeczeństwa. Według prezesa PAN, gospodarka rynkowa nie załatwi jednak wszystkiego sama. Potrzebni są liderzy polityczni, którzy wytyczą mądre cele i będą je konsekwentnie i w sposób skoordynowany realizować.