Janusz Marian Palikot urodził się 26 października 1964 r. w Biłgoraju.

Najpierw była "Transcendentalna jedność apercepcji u Kanta"

Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Filozofii). Obronił pracę magisterską zatytułowaną "Transcendentalna jedność apercepcji u Kanta". Po skończeniu studiów pracował w Polskiej Akademii Nauk i zaczął pisać pracę doktorską, ale po przemianach 1989 r. zajął się biznesem.

Biznes zaczął się od polskich szampanów

W 1990 r. założył produkującą wina musujące firmę "Ambra", w której przez 11 lat był prezesem zarządu. W 2001 r. założył następną spółkę - Jabłonna S.A., poprzez którą kontrolował Polmos Lublin S.A., produkujący m.in. wódkę Żołądkową Gorzką. Akcje Polmosu sprzedał w 2006 r. po wprowadzeniu spółki na giełdę. Jest założycielem wydawnictwa "Słowo/ Obraz Terytoria". Próbował swoich sił również na rynku medialnym, jako udziałowiec firmy Ozon Media, która wydawała Tygodnik "Ozon" (utrzymał się na rynku około roku). Do czerwca 2005 r. był wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Od 2005 r. w polityce

W 2005 r. wstąpił do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku wystartował do Sejmu z listy PO: zdobył ponad 26 tysięcy głosów i uzyskał mandat poselski. Przykuł uwagę mediów m.in. wnioskiem o usunięcie z PO Jana Rokity (marzec 2007), a także wystąpieniem na debacie programowej PO w koszulce z napisami "Jestem gejem" i "Jestem z SLD". Tłumaczył wówczas, że priorytetem PO powinna być "obrona gejów, Żydów i ludzi z SLD". "Każdy ma swojego Palikota" - komentował szef PO Donald Tusk.

Pojawiły się kontrowersyjne, medialne gadżety

Na konferencji, gdzie apelował o interwencję w sprawie lubelskich policjantów podejrzanych o gwałt i molestowanie seksualne - wystąpił trzymając w jednej ręce silikonowego penisa, a w drugiej pistolet. "To są rzeczywiście symbole prawa i sprawiedliwości dzisiaj Polsce i to są symbole policji w Lublinie" - mówił wtedy Palikot.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 44 tysiące głosów. Kieruje komisją nadzwyczajną "Przyjazne Państwo", ograniczająca biurokrację. Stanowisko jej szefa stracił na blisko rok za wypowiedź pod adresem b. minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej. Odnosząc się do zarzutów Gęsickiej, że rząd nie wykorzystuje unijnych dotacji, Palikot powiedział: "Przykro mi, że prostytucja w polityce sięga nawet pani minister Gęsickiej. Nie myślałem nigdy, że ona się tak prostytuuje". Za te słowa Gęsicką przeprosił premier Donald Tusk, który ocenił, że Palikot "przekroczył granice elementarnej przyzwoitości".

Od 2006 r. kieruje lubelską Platformą. Do sierpnia br. był wiceszefem klubu PO, po przetasowaniach we władzach klubu stanowisko stracił. Palikot jest ostro skonfliktowany z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną (b. szefem klubu PO), który głośno mówił, że źle się czuje z Palikotem w jednej partii.