"Zamierzam na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożyć mandat poselski, a to oznacza również rezygnację z funkcji marszałka Sejmu oraz rezygnację z wypełniania obowiązków głowy państwa" - powiedział Komorowski tuż po tym, jak odebrał od przewodniczącego PKW uchwałę o wyborze na urząd prezydenta.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę.

Komorowski: zbliża się moment mojego rozstania z Platformą

Bronisław Komorowski po otrzymaniu uchwały PKW o wyborze na urząd prezydenta, powiedział, że zbliża się moment jego rozstania z Platformą Obywatelską. "To wymóg dobrego obyczaju demokratycznego w państwie" - podkreślił.

"Mam świadomość, że zbliża się ten niełatwy moment rozstania z własnym środowiskiem politycznym - z Platformą Obywatelską" - powiedział Komorowski.

Jak zaznaczył, jest to "wymóg dobrego obyczaju demokratycznego w Polsce, jest to wymóg również tworzenia prezydentury stojącej ponad partiami politycznymi, ponad podziałami partyjnymi".

"Zostawię chyba całe serce w moim środowisku politycznym, ale rozum i poczucie odpowiedzialności za państwo polskie wymaga tego, aby od dnia dzisiejszego myśleć i działać w kategoriach wykraczających poza granice wyznaczone przynależnością partyjną" - podkreślił prezydent-elekt.

Na Zamku Królewskim zabrakło Jarosława Kaczyńskiego

Przed wręczeniem Komorowskiemu uchwały na Zamku Królewskim w Warszawie odegrano hymn Polski. Jaworski powitał zebranych, w tym m.in. prezydenta-elekta, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska, ministrów, prezesów sądów oraz kandydatów na prezydenta w ostatnich wyborach prezydenckich.