Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe (SKL) będzie aktywnie wspierać kampanię wyborczą marszałka Sejmu, kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego - zapowiedziała partia.

"Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe będzie aktywnie wspierać kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego, kandydata na urząd Prezydenta RP. Zarządu Krajowy SKL przyjął uchwałę w sprawie poparcia Marszałka Sejmu w odpowiedzi na zaproszenie do współpracy, wyrażone przez tego kandydata w dniu 5 maja br." - poinformował w komunikacie zespół prasowy SKL.

Kierownictwo SKL w uchwale zwróciło się jednocześnie do swoich członków o "aktywne wspieranie" kandydatury Bronisława Komorowskiego.

"Marszałka Bronisława Komorowskiego wiele łączy ze środowiskiem SKL, w tym również wspólnie przebyte drogi politycznej współpracy. Marszałek był członkiem - założycielem SKL. Na uwagę zasługuje znajomość problemów polskiej wsi i małych miast, jaką posiada kandydat" - podkreślono.

W środę kandydat PO na prezydenta, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powiedział, że liczy na to, iż również inne środowisko, "z którym w przeszłości przeszedł część politycznej drogi", czyli Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe rozważy poparcie jego kandydatury".

"Jeżeli to poparcie stanie się faktem, będę się bardzo cieszył. Byłoby to dla mnie potwierdzeniem mojej zasady życiowej, że nawet jeżeli polityka czasami dzieli, ważne jest, aby zachować relacje umożliwiające współpracę" - mówił marszałek. Wcześniej ogłosił, że jego kandydaturę poparła Partia Demokratyczna-demokraci.pl i Tomasz Nałęcz, który zamierzał startować w wyścigu prezydenckim.

Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe powstało w 1997 r. Z SKL związani byli - oprócz Komorowskiego - również m.in. Artur Balazs, Jan Maria Rokita i Aleksander Hall. W grudniu 2007 r. Balazs reaktywował SKL. Według jego deklaracji, partia miała skupić ludzi ze środowiska ludowego, którzy nie weszli ani do PiS, ani do PO.