Setki osób gromadzą się pzed Pałacem Prezydenckim w Warszawie na wiadomość o śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

Tysiące osób zgromadziło się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie po katastrofie prezydenckiego samolotu, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria, towarzyszący im ministrowie, parlamentarzyści, osobistości i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Na chodniku przed budynkiem płoną tysiące zniczy, przybywa też wiązanek kwiatów.

Reklama

Do zebranych przed Pałacem Prezydenckim wyszli urzędnicy kancelarii prezydenta i wraz z księdzem modlili się w intencji ofiar katastrofy. Przed budynkiem zebrało się tysiące osób. Na chodniku zapalono tysiące zniczy, z minuty na minutę przybywa też wiązanek kwiatów. Wielu mieszkańców Warszawy przyniosło flagi państwowe.

Wśród tłumu są dziesiątki dziennikarzy z kraju i zagranicy.

"To wielka tragedia dla naszego narodu. Przyszłam tutaj, ponieważ jest to obowiązek każdego Polaka" - powiedziała PAP Anna, mieszkanka Warszawy.

Na miejscu są też m.in. studenci Uniwersytetu Warszawskiego. "Jak tylko dowiedzieliśmy się o tym wypadku, nie mogliśmy w to uwierzyć. Tak naprawdę nie dociera do nas to, co się stało. Przyszliśmy tu się pomodlić w intencji wszystkich, którzy zginęli w wypadku" - mówili.

"Myślę, że mało który kraj był w takiej sytuacji, że w jednej katastrofie zginęło aż tylu najważniejszych ludzi w Polsce, polityków, oficerów i duchownych.

To czas, kiedy musimy się zjednoczyć" - podkreślał mężczyzna, który przyszedł pod Pałac Prezydencki z polską flagą.

Przed budynkiem kwiaty składają też politycy. "W takim momencie wszystkie różnice polityczne idą w kąt.

To byli wybitni ludzie z różnych obozów politycznych, którzy sprawowali największe funkcje państwowe. To, co się wydarzyło, to potworna tragedia" - mówił dziennikarzom Marek Borowski.

Księga kondolencyjna - napisz co czujesz

DGP
DGP