Minister kultury Bogdan Zdrojewski w odpowiedzi na otrzymany w zeszłym tygodniu list protestacyjny "w obronie bibliotek" pisze, że "większość zawartych w nim zarzutów jest nieprawdziwa", a proponowane przez resort zmiany w prawie, przeciwko którym protestują autorzy listu, wykluczają likwidację bibliotek.

Pod koniec zeszłego tygodnia do ministra kultury skierowano list przeciwko planowanym zmianom w prawie, które stworzą możliwość łączenia małych, lokalnych bibliotek z innymi instytucjami kultury. Takie postępowanie prowadzi do upadku lokalnych księgozbiorów - uważają sygnatariusze listu, wśród których są m.in. Julia Hartwig, Maria Janion, Krystyna Kofta, Wojciech Kuczok, Maria Nurowska, Eustachy Rylski, Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk.

Minister zaznacza, że proponowane zmiany w ustawie "wykluczają możliwość wykorzystania mechanizmu łączenia biblioteki z inną instytucją kultury dla jej likwidacji lub ograniczenia funkcji". Minister podkreśla też, że proponowane zmiany są odpowiedzią na postulaty wysunięte przez środowisko podczas październikowego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie i dotyczą nie tylko bibliotek, a wszystkich instytucji kultury i mają na celu umożliwienie ich łączenia tam gdzie ma to uzasadnienie merytoryczne.

Zdrojewski polemizuje z zarzutami wysuwanymi przez autorów listu, jakoby resort zaniedbywał biblioteki. W liście pojawiają się zarzuty, że ministerstwo ogranicza środki na prowadzenie bibliotek, a program "Biblioteka +" nie ma ani budżetu, ani harmonogramu. Sygnatariusze listu zapowiadają powołanie Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki, które ma walczyć ze spadkiem czytelnictwa i o odrodzenie bibliotek w Polsce.

Reklama

"Nieprawdą jest, że program Biblioteka nie ma pieniędzy i harmonogramu"

"Nieprawdą jest, że program Biblioteka nie ma pieniędzy i harmonogramu. Już w roku 2009 przeznaczono na jego realizację ponad 5 mln zł. W roku 2009 została opracowana koncepcja wieloletniego programu rządowego Biblioteka Infrastruktura Bibliotek, którego celem jest wparcie finansowe budowy, rozbudowy i modernizacji bazy lokalowej gminnych bibliotek publicznych ze środków budżetu centralnego. Uruchomione zostaną wymagane procedury rządowe, wierzę, że program zostanie uchwalony w zbliżającym się roku" - pisze minister dodając, że w tym roku ze środków resortu w ramach programu Infrastruktura Bibliotek wydano ponad 3 mln zł na dotacje dla bibliotek na remonty i modernizację. Z dotacji skorzystało ponad 200 bibliotek gminnych i ich filii.

Szef resortu pisze też o planach na rok 2010, kiedy uruchomiony ma być pilotażowy program budowy i remontów bibliotek gminnych, a na rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Śląską Bibliotekę Internetową skierowanych zostanie blisko 50 mln zł z dotacji UE. Już w styczniu zostanie rozpoczęte wdrażanie nowoczesnego systemu katalogowego dla bibliotek Mak+ - program sfinansowany w całości ze środków ministerstwa, także z początkiem roku rozpocznie się przyłączanie bezpłatnego szerokopasmowego internetu do wszystkich gminnych bibliotek publicznych i ich filii w Polsce.

"Jako ministra kultury i dziedzictwa narodowego cieszy mnie inicjatywa powołania Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki - wszystkie działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa są godne poparcia. Ubolewam jednak, że autorzy listu przed jego upowszechnieniem nie zwrócili się do mnie z pytaniem o stan faktyczny" - podsumowuje Zdrojewski.