W Polsce wykryto drugi przypadek grypy wywoływanej wirusem A/H1N1 - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Stan mężczyzny, u którego odkryto wirusa, jest dobry.

Bondar podkreślił, że pacjent wyraźnie zastrzegł sobie ochronę danych osobowych. Wiadomo, że leży w jednym ze szpitali w Wielkopolsce. Jak poinformował Sanepid, zgłoszenie o podejrzeniu zakażeniem wirusem A/H1N1 - które ostatecznie się potwierdziło - nadesłał powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim.

42-letni mężczyzna przyleciał we wtorek do Wrocławia ze Stanów Zjednoczonych z przesiadką w Hamburgu. Następnego dnia, po wystąpieniu objawów grypopodobnych zgłosił się do szpitala. Według Bondara jego stan jest dobry, ma podwyższoną temperaturę, podano mu leki antywirusowe.

W Polsce mężczyzna miał kontakt z sześcioma osobami: trzema z rodziny, kolegą i dwoma pracownikami służby zdrowia. Wszyscy trafili do szpitala na obserwację.

Samolotem do Wrocławia leciały 43 osoby

Jak powiedział Bondar, inspektorzy sanitarni w porozumieniu z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęli już próby skontaktowania się z wszystkimi pasażerami tego lotu. Zostaną oni objęci nadzorem sanitarnym.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb zapewnił, że wszystkie procedury związane z przeciwdziałaniem epidemii grypy są uruchomione od momentu ostrzeżenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) o potencjalnym zagrożeniu pandemią. Dodał, że nie jest konieczne podejmowanie żadnych dodatkowych działań.

GIS podkreśla, że Państwowej Inspekcji Sanitarnej wszczęły standardowe procedury, przewidziane w Krajowym Planie Pandemicznym. Od czasu ostrzeżenia WHO do czwartku do Państwowego Zakładu Higieny trafiły 124 próbki od osób, podejrzewanych o zakażenie A/H1N1. 122 przypadki już wykluczono - poinformował Bondar.

Grypa wywoływana wirusem A/H1N1 pojawiła się kilka tygodni temu w Meksyku

Według ostatnich danych WHO na nowy typ grypy A/H1N1 zachorowało już 6497 osób w 33 krajach świata. W samym Meksyku potwierdzono 2446 przypadków zainfekowania tym wirusem, w tym 60 zgonów. USA poinformowały o 3352 przypadkach; trzy osoby zmarły. W Kanadzie potwierdzono 389 przypadków zachorowania na nową grypę; jedna osoba zmarła. Kostaryka poinformowała o ośmiu przypadkach zarażenia; jedna osoba zmarła. W innych państwach nie było ofiar śmiertelnych tego wirusa.

W Polsce dotychczas tylko w jednym przypadku potwierdzono obecność tego wirusa. 58-letnią kobietę, która przebywała na oddziale zakaźnym szpitala w Mielcu (Podkarpackie), wyzdrowiała i w poniedziałek opuściła szpital.